Яйцева змія пристосувалася ковтати у кілька разів більшу за свою голову здобич

Яйцева змія Ганса, що живиться лише пташиними яйцями, пристосувалася ковтати здобич, яка у три-чотири рази більша за її голову. Міра розкриття рота, як з'ясувалося, у неї більша, ніж у змій, що живляться ще й дорослими тваринами. Про це пише американський науковець у Journal of Zoology.

Яйцева змія Ганса зі щойно проковтнутим яйцем. Bruce Jayne

Яйцева змія Ганса зі щойно проковтнутим яйцем. Bruce Jayne

Що стоїть за вмінням яйцеїдної змії?

Змії часто ковтають здобич цілком, чому сприяють такі пристосування як можливість надзвичайно сильно розширювати рот. Але ця можливість обмежена, тож різні види можуть захоплювати неоднакову здобич, відносно власних розмірів тіла. Зоолог з Університету Цинциннаті вирішив перевірити, чи матимуть змії різні здібності, у залежності від того, чи живляться вони різноманітною їжею і самими тваринами, і їхніми яйцями, або ж лише яйцями птахів — об'ємними, майже кулястими об'єктами, на відміну від продовгуватих тварин. Для цього вони порівняли морфологію двох видів — щурячого полоза (Pantherophis obsoletus), який живиться дрібними ссавцями, птахами та яйцями, і яйцевої змії Ганса (Dasypeltis gansi), яка живиться винятково пташиними яйцями.

Порівняння міри розкриття рота, відносно розмірів голови. Зверху - щурячий полоз, знизу - яйцева змія Ганса. B. C. Jayne / Journal of Zoology, 2023

Порівняння міри розкриття рота, відносно розмірів голови. Зверху - щурячий полоз, знизу - яйцева змія Ганса. B. C. Jayne / Journal of Zoology, 2023

Вчений порівнював особин двох видів, враховуючи їхні розміри, зокрема голови, та вагу. З'ясувалося, пристосованість їсти лише яйця призвела до того, що яйцева змія у 3-4 рази ширше розкриває рота, ніж менш вибагливі в дієті змії, як-от полоз. Цьому сприяє приблизно 50-відсоткова розтяжність тканин між щелепами. Вчені міркують, що гризуни та інші тварини з видовженою формою тіла забезпечують більше енергії, ніж яйце, за однакової окружності. Тож вміння ковтати значно більші яйця, ніж це можуть змії з різноманітним раціоном, допомагає спожити потрібну кількість калорій.