Ядро Землі протекло у лаву на канадському острові

Речовину з ядра Землі виявили у магматичних породах на канадському острові Баффінова Земля. Рекордні концентрації ізотопу гелію-3, який рідко зустрічається у земних породах, найімовірніше, потрапили у потоки лави з нижньої частини мантії, куди протягом мільйонів років просочувалися із зовнішнього ядра планети. Про це розповіло видання New Atlas з посиланням на статтю науковців у Nature.

Ілюстрація будови Землі. Getty Images

Ілюстрація будови Землі. Getty Images

Звідки відомо про хімічний склад земного ядра?

Попри те, що дістатися до надр Землі напряму неможливо, науковці за допомогою, наприклад землетрусів, визначили, що під корою нашої планети знаходяться мантія, рідке зовнішнє і тверде внутрішнє ядро. Про хімічний склад цих шарів здебільшого свідчать дані про їхню товщину і густину. А деякі речовини із земної мантії можна навіть виявити у складі порід, утворених вулканізмом. Утім, досі жодних знахідок, пов'язаних із речовиною із земного ядра, вчені не мали. Знайти їх вдалося науковцям Каліфорнійського технологічного інституту спільно з колегами з Інституту океанографії у Вудс-Гоул на острові Баффінова Земля.

Що виявили у лаві острова?

Досліджуючи острівні магматичні породи, які утворилися із застиглої лави і магми, вчені з'ясували, що у них надзвичайно високе співвідношення ізотопів гелію-3 до ізотопів гелію-4. Воно у 67 разів вище, ніж у земній атмосфері, тому не може бути пов'язане із забрудненням порід. При цьому ці показники зависокі навіть для мантійного походження, про що свідчать також знайдені стронцій, неодим і свинець. На думку дослідників, виявлений ними гелій походить із зовнішнього рідкого ядра Землі. Десятки мільйонів років він просочувався з нього у мантію, а потім опинився на поверхні разом з гарячим мантійним потоком.

Ілюстрація процесу потрапляння речовини з ядра Землі у мантію. F. Horton et al. / Nature, 2023

Ілюстрація процесу потрапляння речовини з ядра Землі у мантію. F. Horton et al. / Nature, 2023

Новини з ядра Землі

🧅У внутрішньому ядрі Землі виявили ядро

🌀Швидкість обертання внутрішнього ядра Землі зрівнялась з обертанням решти планети

🔬А лабораторні експерименти вказали на наявність у земному ядрі водню