Y-хромосома визначила агресивність раку в чоловіків

Y-хромосома виявилася пов'язаною з агресивністю онкологічних захворювань у чоловіків, про що свідчать одразу два дослідження у журналі Nature (1, 2). В одному з них автори з'ясували, що вікова втрата Y-хромосоми у клітинах сприяє прогресуванню раку сечового міхура, тоді як інше показало, що її присутність полегшує поширення клітин колоректального раку організмом, що загрожує метастазами. Про дослідження повідомляє сайт Nature.

Клітини раку сечового міхура. Steve Gschmeissner / Science Photo Library / Pixels

Клітини раку сечового міхура. Steve Gschmeissner / Science Photo Library / Pixels

Яким чином статева хромосома може визначати важкість раку?

Деякі ракові захворювання зустрічаються частіше і прогресують швидше у чоловіків, ніж у жінок, що довгий час списували на відмінності у способі життя. Наприклад, більшу схильність чоловіків до вживання алкоголю та куріння. Між тим, дослідження останніх років дедалі більше звертають увагу на роль генетичних факторів у розвитку хвороби. Дослідники Седарс-Синайського медичного центру та Університету Огайо дійшли висновку, що це ж стосується раку сечового міхура. Їхні досліди показали, що вікова втрата Y-хромосоми у злоякісних клітинах полегшує їхнє поширення та розростання, а також ускладнює їх виявлення імунними клітинами. Водночас імунотерапевтичний засіб, що покращує націлення імунної системи на пухлини, допоміг ефективніше знешкоджувати такі ракові клітини у мишей.

А дослідження науковців Техаського університету показало, що ген KDM5D, розташований на Y-хромосомі, може послаблювати з'єднання між клітинами колоректального раку, завдяки чому вони легше відокремлюються та поширюються організмом. Коли у дослідах злоякісним клітинам блокували роботу KDM5D, вони ставали менш агресивними та краще виявлялися імунними клітинами. Ці результати наголошують на тому, що однакові генетичні фактори можуть по-різному впливати на онкологічні захворювання. І з кращим розумінням цього зв'язку можна легше підібрати оптимальний спосіб терапії для кожного з них.

Ми також писали, що вікова втрата Y-хромосоми клітинами крові збільшує ризик серцево-судинних захворювань у чоловіків.