Восьминогу наснився кошмар

Американські біологи описали незвичайну поведінку у восьминога Octopus insularis в неволі, яка найбільше схожа на те, що тварині приснився поганий сон. Вчені зареєстрували на відео, як восьминіг спокійно заснув, а невдовзі після цього раптово стривожився та став поводитися, як при захисті від хижака, зокрема випустив хмару чорнила. Науковці описали спостереження у препринті на сайті bioRxiv та закликали колег до його обговорення.

Як сплять восьминоги?

У 2021 році вийшло дослідження, яке вказало на подібність сну у восьминогів та людей, всупереч тому, що нас розділяє 500 мільйонів років еволюції різними шляхами. Ця подібність полягає у циклічній зміні фаз спокійного та активного сну, які вчені уподібнюють до повільного та швидкого сну людей. Науковці також припускали, що розумні восьминоги бачать у фазі активного сну сновидіння, як інші тварини при швидкому сні. І нове спостереження науковців Рокфеллерівського університету та Міського університету Нью-Йорку надає нові свідчення на користь цього.

Що дивного було у сні молюска?

Дослідники протягом місяця цілодобово вели відеоспостереження за восьминогом Octopus insularis на ім'я Костелло, що його тримали в лабораторному акваріумі. Протягом цього часу тварина продемонструвала чотири дивні епізоди уві сні. Під час них восьминіг спочатку нерухомо спав, а потім починав хаотично змінювати колір та рухати щупальцями у різні боки, іноді демонструючи антихижацьку поведінку, як-от вивільнення чорнила.

Дивний сон восьминога Костелло. New Scientist

Але лише один із чотирьох епізодів протривав більш ніж 23 секунди, продовжуючись протягом 469 секунд. Того разу він нерухомо спав протягом 30 хвилин, прикріпившись до стінки акваріума, а тоді раптом почав змінювати колір та скручувати щупальця, стаючи у захисну позу, як при нападі хижака. Костелло почав крутитися, його щупальця швидко скорочувалися й видовжувалися, а тіло безладно рухалося. Тоді він випустив чорнило, заповнивши ним пів акваріума. Коли вода трохи очистилася, восьминіг протягом кількох хвилин перебував у положенні, як при поїданні здобичі, а тоді відновив нормальну поведінку.

Що наснилося восьминогові?

Було явно, що під час цього епізоду восьминіг стикнувся з сильним негативним стресом уві сні. Але після нього тварина не мала жодних відхилень у поведінці, які б могли пояснити епізод хворобливим станом. Тому вчені припускають, що восьминогові могла наснитися атака на нього хижака. Можливо навіть, що це був спогад, оскільки коли восьминога виловили з моря, він мав відсутні два щупальця та інші пошкодження на тілі, які з найбільшою ймовірністю завдав напад хижака. Але не виключено, що дивна поведінка зумовлена ще не виявленими неврологічними захворюваннями у Костелло. Для точної відповіді слід провести більше вивчень цих молюсків.