ВООЗ збільшила поріг вірусного навантаження, при якому не передається ВІЛ

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) визнала вірусне навантаження ВІЛ на рівні до 1 000 копій вірусу на мілілітр плазми крові безпечним у плані того, щоб не передати інфекцію статевому партнеру. Рішення основане на нещодавньому дослідженні ризику передачі ВІЛ-інфекції поміж майже вісьмома тисячами пар із 25 країн світу, опублікованому у журналі The Lancet.

Bermix Studio / Unsplash

Bermix Studio / Unsplash

Наскільки змінився поріг?

Людина, хвора на ВІЛ-інфекцію, може жити повноцінним життям з мінімальним ризиком передати інфекцію статевому партнеру, якщо приймає антиретровірусні препарати. Вони пригнічують розмноження вірусу в організмі до рівня, коли ті втрачають загрозу для життя пацієнта та передачі хвороби іншим. Дотепер достатнім пригніченням для нульового ризику передачі називали стан, коли в одному мілілітрі плазми крові пацієнта виявляють менш як 200 вірусних копій. Між тим, новий систематичний огляд, який охопив вісім досліджень із 25 країн світу та 7 762 пари, де один партнер має ВІЛ, змусив ВООЗ підняти поріг.

Згідно з результатами, у жодної пари не відбулося передачі ВІЛ при 200 і менше вірусних копіях у мілілітрі. Серед інших пар було 323 зараження, але лише два серед людей, що мали 1 000 і менше копій вірусу. І навіть у цих двох випадках результати неоднозначні, оскільки між датою інфікування та останнім тестуванням пацієнта на вірусне навантаження пройшло 50-53 дні, за які показник міг зрости. Тож науковці роблять висновок, що з навантаженням у 1 000 і менше копій на мілілітр ризик передачі ВІЛ близький до нуля, що й переконало ВООЗ передивитися безпечний поріг. Це має зменшити стигматизацію пацієнтів із ВІЛ та спонукати їх дотримуватися антиретровірусної терапії.