Вкритий соєвою олією пісок замінить пластик при обробці ґрунту

Michael Nicholl / New Atlas

Michael Nicholl / New Atlas

Вчені використали для мульчування ґрунту пісок, вкритий соєвою олією. Це допомогло зменшити випаровування води з поверхневих шарів на 83–96% у порівнянні із необробленим ґрунтом. Автори статті, опублікованої у журналі Vadose Zone Journal, вважають таку суміш альтернативою мульчі з поліетиленової плівки.

Що таке мульчування?

Одним з видів сільськогосподарських робіт є мульчування, яке допомагає запобігати пересиханню ґрунту. Для цього його вкривають шаром органічного матеріалу, наприклад, листям, стружкою кори, перегноєм чи соломою. Однак часто для цього також використовують пластикову плівку. Це допомагає підтримувати ґрунт у вологому стані, а також може зменшити ріст бур’янів, запобігти ерозії та підвищити температуру ґрунту, створюючи своєрідний парниковий ефект. Втім, як і у випадку з іншими пластиковими виробами, виробництво такої плівки не є екологічним процесом. При пошкодженні пластикової мульчі її зазвичай викидають. Окрім того, крихітні частинки пластику можуть залишатися в ґрунті та навіть потрапляти на культури, що вирощуються.

Який спосіб пропонують вчені?

Дослідники вирішили розробити більш екологічну альтернативу мульчуванню за допомогою пластикової плівки, яка пропонує подібні характеристики утримання води. Для цього вони об’єднали рівні частини піску та соєвої олії, нагрівали суміші близько години, а потім дали їй охолонути. Цей процес призвів до часткової полімеризації олії, що створила покриття навколо кожної окремої піщинки. Надлишки олії видаляли, промивши суміш водою. Потім їй дали висохнути.

У лабораторних випробуваннях вкритий олією шар піску розміщували поверх різних типів ґрунту, що знаходилися у вертикальних ділянках труби з полівінілхлориду, після чого ґрунти насичували водою. Вода легко стікала через пісок і опускалася в ґрунт. Масляне покриття допомогло уникнути випаровування води завдяки своїй гідрофобній (водовідштовхувальній) природі. У порівнянні зі зразками необробленного ґрунту, вкритий такою сумішшю ґрунт мав втрачав на 83–96% менше води внаслідок випаровування.

Дослідники роблять висновки показують, що пісок із маслянистим покриттям може перетворитися на ефективну альтернативу мульчі з поліетиленової плівки.