Відлов і переселення акул відвадили їх від пляжів із людьми

Акули, яких відловили поблизу берега та випустили за пів кілометра вглибину моря, виявилися менш схильними надалі наближуватися до пляжів із людьми. Науковці сподіваються, що такий підхід допоможе одночасно убезпечити популярні пляжі від потенційно небезпечних акул, а самих риб при цьому вберегти від смерті, якою часто закінчуються стандартні методи захисту від акул зараз. Про новий підхід повідомляє New Scientist. Стаття опублікована у журналі Biology.

Oleksandr Sushko / Unsplash

Oleksandr Sushko / Unsplash

Як ловили й випускали акул?

Дослідники з Національного центру морської науки та Сіднейського інституту морської науки з колегами провели випробування біля Нового Південного Вельсу в Австралії. Вони розмістили на відстані 500 метрів від 20 популярних пляжів гачки з приманками для акул. Кожна із 305 приманок мала систему сповіщення, яка надсилала вченим дані, коли риба клюнула. Протягом 30 хвилин до тварини діставалася команда дослідників, яка мітила тварину датчиком пересування та відвозила ще на 500 метрів у море, якщо це була біла (Carcharodon carcharias) або тигрова (Galeocerdo cuvier) акула чи акула-бик (Carcharhinus leucas). З'ясувалося, що у наступні дні акули трималися подалі від місця попереднього вилову — у середньому на 5 кілометрів. При цьому риб продовжували відстежувати ще у середньому протягом 600 днів, вказуючи, що вилов і випуск не збільшує ризик смерті цих риб. На відміну від сітей, наприклад, якими захищають пляжі зараз: менше половини акул після них виживають, а до того ж у пастку втрапляють інші тварини, як-от черепахи, дельфіни та тюлені.

  • Причиною того, чому акули нападають на людей, називають їхню схожість із тюленями, коли серфери пливуть на дошці. Про ідею говорили давно, але лише нещодавно вона знайшла підтвердження комп'ютерним моделюванням.