Астрономи «закрили» планету Спока із «Зоряного Шляху»

Відкриття планети навколо зірки 40 Ерідана А, яка у всесвіті серіалу «Зоряний Шлях» є батьківщиною його героя Спока, назвали помилковим. Астрономи переглянули архівні дані спостережень та з'ясували, що прийняті за вплив планети зміни у радіальній швидкості зорі, були наслідком її власної активності. Свій висновок вчені опублікували на arXiv. Стаття прийнята до публікації у The Astrophysical Journal.

University of Florida

University of Florida

Що це за планета?

На відстані 15 світлових років від нас знаходиться схожа на Сонце зірка 40 Ерідана А. Вона знаходиться у потрійній системі, володіє масою у 0,7 маси Сонця, а радіусом — у 0,8 сонячного. А згідно з сюжетом серіалу «Зоряний Шлях», світило є рідною зіркою одного з головних героїв — Спока. За серіалом, він походить з планети Вулкан, що обертається навколо 40 Ерідана А. І хоча планету для сюжету вигадали, у 2018 році астрономи дійсно відкрили навколо світила екзопланету за допомогою наземного телескопа DEFT.

На неї вказали спектроскопічні спостереження, які виявили зміни у випромінюванні зорі, які могла через ефект Доплера провокувати планета. За оцінками, знайдений «Вулкан» (його назвали 40 Ерідана А b або HD 26965 b) обертається кожні 43,3 доби навколо світила та у 8 разів масивніший за Землю. Втім, новий аналіз архівних даних спостережень за 40 Ерідана А, який провела міжнародна група астрономів, спростовує відкриття екзопланети.

Чому відкриття не підтвердилось?

Дослідники переглядали архіви з метою обрати цілі для майбутніх місій, направлених на отримання прямих зображень екзопланет. Вчені проаналізували дані про променеві швидкості зірок, навколо яких відомо про відкриття екзопланет, та помітили, що сигнал, який вказав на відкриття 40 Ерідана А b, імовірно, виник не через вплив планети, а через активність самої зорі.

Раніше ми розповідали, як завдяки космічному телескопу «Джеймс Вебб» астрономи підтвердили відкриття землеподібної екзопланети на відстані 41 світлового року від нас.