Австралійські вчені відкрили новий захисний механізм бактерій, завдяки якому вони протистоять дії імунних клітин. Ним виявився ендотоксин, який, ймовірно, пошкоджує мітохондрії макрофагів та запускає апоптоз — процес самознищення клітини. Дослід вчених опублікований у статті журналу Nature Microbiology.
Макрофаги — це клітини імунної системи, які одні з перших виявляють патогенну бактерію, коли та потрапила до організму. Вони активно рухаються в пошуках патогенів і здатні поглинати та перетравлювати їх. Однак бактерії так просто не здаються. Наприклад, вони можуть виділяти різні токсини, які пошкоджують імунні клітини. Австралійські вчені в недавньому дослідженні саме виявили один із таких, що раніше не був відомим.
Як діє зброя?
Нововідкриті токсини є ендотоксинами, це означає, що вони вивільняються лише при пошкодженні бактеріальної клітини, наприклад, якщо її все ж захопив макрофаг. У такий спосіб вона атакує імунного нападника ізсередини. Токсична речовина у вигляді бульбашок відбруньковується від мембрани бактеріальної клітини та вражає в такому вигляді мітохондрії. Врешті це спричиняє порушення їхнього функціонування та провокує запуск клітинного самогубства — апоптозу.
Як це можна використати?
Вчені кажуть, що діючи прицільно на ці токсини можна допомогти імунітету боротися зі збудниками. У своєму досліді вони перевірили це на трьох поширених у лікарнях, отже доволі стійких до антибіотиків, патогенних бактеріях — Neisseria gonorrhoeae, уропатогенній E.coli та смертельній Pseudomonas aeruginosa. Вчені генетично вплинули на бактеріальні чинники, пов’язані з апоптозом макрофагів, та завдяки цьому суттєво зменшили запалення в мишей. А це зі свого боку призвело до швидшого одужання.
У своїх наступних роботах науковці зосередяться на розробленні ліків, які діятимуть на виділення відкритих ендотоксинів бактеріями.