Відкладення затоки в Лівії вказали на вологі періоди у Сахарі в минулому

Дослідники проаналізували відкладення у лівійській затоці Сідра та реконструювали зміни клімату та вологості у північній Африці за останні 160 тисяч років. Це дозволило визначити фактори, які впливали на активність річок впродовж останнього льодовикового циклу, та встановити періоди озеленення Сахари. Відповідна стаття надрукована у виданні Nature Geoscience.

Якою була пустеля Сахара в минулому?

Наразі Сахара є найбільшою гарячею пустелею у світі, але так було не завжди. У минулому вона переживала вологі фази, під час яких ставала притулком як для великих хребетних, так і людських популяцій. На це вказують знайдені посеред пустелі скам'янілі рештки фауни та флори, типових для саван (наприклад, жирафи, слони та бегемоти). Крім того, приблизно 300 000 років тому різні популяції Homo sapiens заселили північну Африку. По всій центральній Сахарі була виявлена щільна мережа давніх річок, які живили озера і заболочені ділянки.

Зображення жирафів у пустелі Сахара, що датується приблизно 8 тисячами роками до нашої ери. Mike Hettwer, 2006

Зображення жирафів у пустелі Сахара, що датується приблизно 8 тисячами роками до нашої ери. Mike Hettwer, 2006

Вологі фази у цьому регіоні виникали періодично та були пов’язані із рухом та інтенсивністю мусонів. Кліматичні режими у високих широтах (ближче до полюсів) також впливали на північноафриканський клімат. Крім того, ці зміни контролювали сезонні опади та джерела вологи, але їхня роль все ще залишається невизначеною.

Яке дослідження провели вчені?

Щоб встановити це, дослідники вирішили проаналізувати відкладення у затоці Сідра на території Лівії. Вони містять дані за 160 тисяч років, тобто за повний останній льодовиковий та міжльодовиковий цикл. Датування відкладень базується, зокрема, на радіовуглецевому аналізі та записах ізотопів кисню у організмах форамініферах. Отримані дані дослідники поєднали із моделюванням систем Землі, щоб дізнатися більше про чинники, що впливали на давній клімат Сахари.

Регіон дослідження. Axel Timmermann

Регіон дослідження. Axel Timmermann

Що показали результати?

Виявилося, що річки у регіоні наповнювалися водою під час теплих міжльодовикових фаз на проміжках часу від 130 до 80 тисяч років тому та після 11 600 років тому (після закінчення останнього льодовикового періоду). Цьому сприяли посилені літні та осінні опади. Інші короткотривалі та менш інтенсивні події зволоження відбувалися під час останнього льодовикового періоду та були пов’язані з осінніми й зимовими опадами над прибережними районами Лівії, спричиненими середземноморськими штормами.

Вологі періоди, як правило, тривали близько п'яти тисяч роківта поширювалися північною Африкою аж до узбережжя Середземного моря. Це значно впливало на умови життя людей того часу та призводило до великих міграційних рухів у регіоні.