Відчуття болю врятувало роботів від ушкоджень

Штучні датчики болю допомогли роботам уникнути пошкоджень, пов'язаних із зіткненнями з предметами. Датчики вимірювали силу від удару та передавали сигнали у систему контролю рухом робота, завдяки чому він навчався обережнішої взаємодії з речами, які могли завдати пошкоджень. Про розробку розповіло видання New Scientist. Стаття вчених опублікована у журналі Advanced Materials.

При надто сильному натисканні на шипи кульки, алгоритми змусили роборуку скинути м'яч. Wenjie Wang et al. / Advanced, Materials, 2033

При надто сильному натисканні на шипи кульки, алгоритми змусили роборуку скинути м'яч. Wenjie Wang et al. / Advanced, Materials, 2033

Як роботів змусили відчувати біль?

Щоб дати роботам відчути біль від ударів, науковці Сингапурського національного університету розробили датчики на основі цинку та галію. При достатньо сильному до них дотику, вони генерують електричний сигнал — майже як імпульси у мозок від рецепторів болю у людей. Обробляти ці сигнали має алгоритм штучного інтелекту, який на різних сигналах навчили розпізнавати безпечні й небезпечні для робота удари. Роборука із такими датчиками болю змогла успішно розрізнити безпечні й небезспечні для себе предмети з точністю у 97,5 відсотка. Небезпечні речі, як-от кульку з шипами, алгоритм змушував роборуку викидати перш ніж кулька її пошкодила. Крім того, розробники датчиків сподіваються, що вони стануть у пригоді не лише роботам, а й, наприклад, для протезів чи медикам, щоб вони могли точніше скеровувати свої хірургічні інструменти.

  • Біль — це не єдине відчуття, яке потрібне для повноцінного сприйняття світу навколо. І швейцарським інженерам вдалося повернути змогу відчувати тепло людям з ампутованими кінцівками завдяки стимуляції шкіри на вцілілій частині руки.