Видалення тимуса збільшило ризик раку та смертність у дорослих

Дорослі люди з видаленим тимусом мають майже втричі вищий показник смертності та вдвічі вищий ризик розвитку раку через п'ять років після операції, свідчить дослідження американських науковців. Це суперечить загальноприйнятій думці, що у дорослому віці тимус є неважливим органом. Стаття оприлюднена у журналі The New England Journal of Medicine.

Тимус (в центрі) у дитячому організмі. Henry Gray (1918), Anatomy of the Human Body

Тимус (в центрі) у дитячому організмі. Henry Gray (1918), Anatomy of the Human Body

Чому тимус вважали непотрібним?

Для дитячого організму тимус — залозистий орган, що розташований позаду грудини — відіграє критично важливі функції: він забезпечує розвиток імунної системи, сприяючи дозріванню імунних Т-клітин, щоб вони ефективно протистояли патогенам. Після статевого дозрівання тимус починає зменшуватися, а його тканини замінюються жировою і сполучною тканиною. Це дало привід вважати, що у дорослому віці тимус вже не важлива структура. Але з думкою не всі погоджуються, і науковці Гарвардської медичної школи вирішили з'ясувати, як впливає на здоров'я дорослих видалення тимуса. Таку операцію проводять з різних причин, серед яких і автоімунні хвороби, і пухлини органа.

Що вказало на роль тимуса у дорослому віці?

Науковці проаналізували смертність та захворюваність серед 1 420 пацієнтів через п'ять років після видалення тимуса та зіставили з показниками 6 021 пацієнта, що пережили подібну операцію на грудній порожнині, але без видалення тимуса. З'ясувалося, у людей після видалення тимуса смертність від усіх причин більша у 2,9 раза, складаючи 8,1 відсотка, а не 2,8 відсотка, як у групі без видалення органа. Також у них у два рази вищий ризик розвитку раку, і хвороба схильна бути агресивнішою. Врахувавши поправку на пацієнтів із доопераційними інфекціями, раком та аутоімунними хворобами, вчені виявили, що видалення тимуса супроводжується і в 1,5 раза вищим ризиком появи автоімунних хвороб.

Результати вказують, що і в дорослому організмі тимус може сприяти нормальній роботі імунної системи, зокрема щодо захисту від раку. Тому автори наголошують на потребі подальшого дослідження цього недооціненого органа.


👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!