Віброкапсула у шлунку дозволить наїдатися меншими порціями

Інженери створили капсулу для ковтання, яка завдяки вібрації у шлунку змушує організм відчувати ситість з меншою на 40 відсотків порцією їжі. Як показали досліди на тваринах, капсула успішно стимулює рецептори у шлунку, які сповіщають організм про його достатнє наповнення. Винахід може згодитися як лікування ожиріння, зазначає MIT News. Стаття опублікована у журналі Science Advances.

Прототип віброкапсули. MIT News

Прототип віброкапсули. MIT News

Як створили капсулу?

Попередні дослідження показували, що вібрації, застосовані до м'язів, створюють враження сильнішого їх розтягнення, ніж насправді. Шлунок теж має м'язи, а також має механорецептори, які при пороговому розтягуванні шлунка сповіщають мозок про достатнє наповнення їжею, знижуючи апетит. Тому науковці Массачусетського технологічного інституту з колегами зацікавилися, чи зможуть вібрацією змусити шлунок посилати до мозку сигнал, що він розтягнувся, з меншою кількістю їжі та раніше пригнітити голод і апетит. Так вчені дійшли до прототипу капсули розміром із пігулку мультивітамінного комплексу, яка при потраплянні в шлунок починає вібрувати. Вібромотор у ній живить батарея з оксиду срібла, але його робота починається лише після того, як шлунковий сік розчинить желатинову оболонку капсули та уможливить необхідні контакти електронної схеми. Дію пристрою у реальних умовах перевірили поки на свинях.

Який ефект проявила капсула на тваринах?

У дослідах свиням давали проковтнути капсулу за 20 хвилин до їди, щоб активувати її завчасно. Як з'ясувалося, засіб успішно пригнічує апетит — тварини з'їдали після капсули на 40 відсотків менше їжі, ніж коли не ковтали пристрій. Через це вони повільніше набирали вагу, ніж тварини без капсул. Ефект проявився і в результатах аналізу на гормони: у свиней натще після капсули гормони ситості виділялися, як і при поїданні їжі. При цьому жодних негативних побічних ефектів від капсули у тварин не помічали.

Науковці кажуть, що їхній результат може мати важливе значення у розробленні доступного лікування ожиріння, тому що наявні ефективні ліки мають високу ціну, яка унеможливлює терапію для багатьох, хто її потребує, а інші підходи бувають недієві чи небезпечні. Однак надалі інженери хочуть вдосконалити винахід, щоб змусити капсулу надовше залишатися у шлунку, та планують наділити пристрій можливістю дистанційного вмикання та вимикання вібрації.

  • Раніше вчені продемонстрували електричну капсулу із протилежною дією — вона стимулює шлунок та змушує вироблятися гормони голоду. Вона може допомогти пацієнтам із поганим апетитом чи нудотою.