Вібрація під ногами замінила ходьбу у віртуальній реальності

Японські інженери представили доповнення до шолома віртуальної реальності — підставки під ноги з вібромоторами, які імітуватимуть відчуття від ходьби. Система сама підбирає необхідну вібрацію під 360-градусні ролики, оцінюючи траєкторію руху камери. Як вібраціями відчути і кроки снігом, і прогулянку газоном, вчені уточнили у статті, опублікованій у журналі IEEE Access.

KVPL: Kitazaki Visual Psychophysics Lab 

KVPL: Kitazaki Visual Psychophysics Lab

Як ходити у віртуальній реальності?

Системи віртуальної ходьби можна поділити на активні та пасивні. У перших вам доведеться самостійно рухати кінцівками, щоб пройтися у віртуальному середовищі, а у других для цього використовуються сенсорні стимули і пасивні рухи кінцівок або всього тіла. Ілюзію власного руху можна створити комбінацією слухових та тактильних подразників, а також, наприклад, тремтінням камери. Також можна електростимулювати м'язи ніг або використати вібрацію.

На останньому варіанті зупинилися інженери Технологічного інституту Тойохасі і навчили свій VR-стенд генерувати вібрації для панорамних роликів, знятих від першої особи. Вібрація може передати відчуття піддатливості ґрунту (снігу, трави та піску), що на додаток до візуальних стимулів змусить вас ходити у VR-шоломі навіть сидячи.

KVPL: Kitazaki Visual Psychophysics Lab / YouTube

Як працює система?

Вчені запропонували систему віртуальної ходьби, що складається зі стільця та двох підставок під ноги, у кожній з яких є по два вібромотори. Вони створюють вібрації для носка та п'яти ноги, причому алгоритм допомагає системі підібрати специфічні параметри вібрації під кожен тип середовища: коридор у будівлі, газон на вулиці, бетонна дорога та засніжена стежка.

Створювати спеціальні вібрації допомагає оцінка траєкторії руху точки огляду за допомогою одночасної візуальної локалізації та відображення (візуальний SLAM). За словами розробників, розроблена система може перетворювати будь-які 360-градусні відеоролики на реалістичні віртуальні прогулянки завдяки вібраціям. Систему також випробували на добровольцях, які оцінили відчуття ходьби, навіть якщо вібрації не збігалися з типом сцени. Хоча рівень реалістичності відповідно до вібрації з роликом був набагато вищим.

Також раніше ми розповідали, як тактильні відчуття у VR-грі вдалося передати через серцебиття, а контролер схожий на пензлик допоміг погладити віртуального кота.