Великі носи носачів привабили самок і відвадили конкурентів

Великі носи самців носачів виявилися пристосуванням для демонстрації свого здоров'я та домінантності самкам і конкурентам. Зокрема, великий ніс дозволяє самцям гучніше трубити, завдяки чому їх можуть почути на великій відстані у густому тропічному лісі. Про те, що великі носи допомагають самкам обрати партнерів, підозрювали й раніше, але уточнити, яку саме роль носи виконують у статевому доборі, вдалося лише з новим порівняльним аналізом. Дослідження опубліковане у журналі Scientific Reports.

Самець носача. Charles J. Sharp / Wikimedia Commons

Самець носача. Charles J. Sharp / Wikimedia Commons

Що вказало на призначення носів носачів?

Дослідники порівнювали анатомію лицьової частини черепа звичайних носачів (Nasalis larvatus), як самок, так і самців, та трьох інших видів мавп — блакитної мавпи (Cercopithecus mitis), королівського колобуса (Colobus polykomos) та крабоїдного макаки (Macaca fascicularis).

З'ясувалося, що у самців носачів носова порожнина на 26 відсотків більша, ніж у самок носачів, хоча в інших видів відмінність не перевищує 17 відсотків. Окрім цього, розмір грушоподібного отвору лицього черепа у самців на 29 відсотків більший, ніж у самок, коли в інших мавп різниця складає до 15 відсотків. При цьому самці носачів набувають більшого грушоподібного отвору з дорослішанням, чого не відмітили у самок. Все це свідчить, що великі носи самців носачів є справді наслідком статевого добору цієї ознаки з боку самок.

Науковці дійшли висновку, що більший грушоподібний отвір разом із формою носа, що розширюється донизу, дозволяє самцям видавати інтенсивніше трубіння. Це разом із самим розміром носа може вказувати самкам на кращу пристосованість самця та гарне здоров'я, а самцям-конкурентам — про домінантність і можливість побороти супротивника.

  • Про те, як примати та інші тварини обирають партнерів і чому багато з них вдалися до моногамії, читайте в матеріалі «Лебедина вірність».