Біологія
Екологія
Біологія
Екологія

Вчені створили карту для пошуку нових видів хребетних тварин

Американські екологи створили інтерактивну карту світу, яка вказує на місця з найбільшою ймовірністю існування в них дотепер невідомих науці хребетних тварин. Сервіс розроблений завдяки аналізу інформації про екологію, біологію та історію вивчення близько 32 тисяч наземних хребетних. Результати роботи оприлюднені в журналі Nature Ecology & Evolution.

Egor Kamelev / Pexels

Egor Kamelev / Pexels

Скільки видів нам ще невідомі?

Із сучасним розвитком біології може здатися, що нам відомі вже майже всі види організмів на планеті. Але це хибне відчуття, оскільки попри величезну кількість описаних видів, вони можуть складати лише близько 10-20 відсотків з реального різноманіття. Тобто десь 80 відсотків видів усе ще не описані дослідниками, що насправді може бути проблемою для біології та екології. Зараз біорізноманіття скорочується надто швидкими темпами, і вимирають не тільки відомі нам види, а й ті, що їх ніколи не відкривали. Тому деякі вчені вважають, що правильніше загадуватися над питанням не про те, скільки ще неописаних істот залишилося, а де і що шукати. Це може допомогти зберегти вразливі види. Щоб полегшити завдання науковці з Єльського університету, які працюють над створенням реєстру всіх видів живих організмів на Землі, розробили сервіс, що передбачає, де найвища ймовірність знайти ще не описані види хребетних тварин.

Над чим працювали ці дослідники?

Вчені вирішили зібрати наявну інформацію про приблизно 32 тисячі відомих видів наземних хребетних тварин. Дані стосувалися місцезнаходження, географічних умов, історичних описів та інших екологічних та біологічних характеристик. Усього вони врахували одинадцять факторів, завдяки яким змогли побудувати модель, що передбачає, де і які саме невідомі види тварин можуть проживати та очікувати на відкриття дослідниками. Отримані результати вчені перенесли на інтерактивну карту.

Що передбачає модель?

Великі ссавці з широким географічним ареалом, які живуть поблизу людей, мають найбільші шанси на виявлення та реєстрацію вченими. Натомість маленькі тварини, що живуть подалі від поселень на невеликих локаціях, найбільш успішно уникають виявлення. На думку вчених, найменше описані на сьогодні з наземних хребетних рептилії та амфібії, що можуть складати близько трьох чвертей невідомих видів. Серед ссавців, мабуть, існує суттєво більше, ніж ми вважаємо гризунів, кажанів та приматів.

Десь на островах Південно-східної Азії або в лісах Західної Африки, ймовірно, живе найбільше невідомих науці тварин. Також багато їх очікується на територіях Бразилії, Індонезії, Мадагаскару та Колумбії. Разом такі місця можуть приховувати близько чверті нових видів, а половина невідомих живе в тропічних вологих широколистяних лісах, припускають автори.

Науковці сподіваються, що їхнє дослідження допоможе планувати роботу захисників природи, виявляючи більше вразливих видів. Карту можна використати при передбаченні того, які види та регіони найбільш ймовірно постраждають від змін клімату. Але надалі автори планують не зупинятися на хребетних, а створити подібні карти для інших тварин, зокрема морських та безхребетних, а також рослин.