Вагітність змусила гени мишей стрибати заради кровотворення

Вагітність змусила гени самиць мишей стрибати, тобто переміщатися на нові місця в геномі, що вплинуло на створення нових клітин крові. Як виявилося, саме ці «стрибучі гени», які називають ретротранспозонами, відповідальні за активацію стовбурових клітин, з яких утворюються клітини крові. Це може підказати шляхи лікування анемії та інших порушень кровотворення, особливо під час вагітності й інших стресових станів. Дослідження опублікували в журналі Science.

Схематичне зображення пересування «стрибучих генів» по геному. Helixitta / Wikimedia Commons

Схематичне зображення пересування «стрибучих генів» по геному. Helixitta / Wikimedia Commons

Як пов’язали вагітність, гени і створення клітин крові?

Оскільки у вагітних часто виникає анемія, тобто зниження кількості еритроцитів крові, науковці шукали зв’язок між цими двома станами. На мишах вони вивчали активність ДНК і гематопоетичних, тобто відповідальних за утворення крові, стовбурових клітин під час вагітності та крововтрат.

Як виявилося, вагітність та значні кровотечі активували ретротранспозони, що запускало сигнали в імунній системі для підвищення активності стовбурових клітин. Це призводило до збільшення виробництва клітин крові, особливо в селезінці, яка є важливим резервом створення додаткових клітин у стресових умовах.

Водночас використання речовин, що блокують активність ретротранспозонів, під час вагітності у мишей призводило до зниження кількості еритроцитів, що може спричинити анемію. Ці результати розкажуть більше про те, як стовбурові клітини активуються у стресових станах, тож будуть корисними не лише для боротьби з анемією, а й при відновленні після лікування лейкемії.

  • На анемію страждають навіть астронавти — і як виявилося, вона не зникає у них за 10 днів після повернення на Землю, а може зберігатися протягом кількох місяців.