Вагінальний секс змінив мікробіом уретри у здорових чоловіків

Американські науковці дослідили мікробіом уретри здорових чоловіків і з'ясували, що він значною мірою залежить від статевої поведінки. Так, хоч уретра загалом має характерні основні бактерії, але у чоловіків, які практикують вагінальний секс, мікробіом доповнений ще й бактеріями, які пов'язані з порушенням мікробіому піхви у жінок. Результати опубліковані у журналі Cell Reports Medicine.

Gardnerella vaginalis. K.K. Jefferson / Virginia Commonwealth University / 

Gardnerella vaginalis. K.K. Jefferson / Virginia Commonwealth University /

Навіщо це вивчали?

Відомо, що у нормі піхва жінок заселена різними видами мікроорганізмів, які підтримують здоров'я статевої системи. Також відомо, що порушення співвідношення бактерій у цьому мікробіомі часто пов'язане зі зміною статевого партнера та низкою патологій. Але суттєво менше відомо про те, яким є здоровий мікробіом чоловічої уретри і які фактори на нього впливають. Частково це пов'язано з тим, що забір мазка з уретри є болісним і зазвичай проводиться у тих чоловіків, що мають ознаки інфекцій, які передаються статевим шляхом. Однак вчені Університету Індіани знайшли 110 здорових добровольців-чоловіків, які погодилися здати мазки задля вивчення мікробіому уретри.

Що показало вивчення мазків?

Майже у всіх чоловіків уретра виявилася заселеною мікроорганізмами. Переважно це були різні види молочнокислих бактерій роду Streptococcus та коринебактерії (Corynebacterium), яких вчені називають основними у здоровому мікробіомі уретри чоловіків. Ці мікроби потребують кисень, тож, імовірно, живуть поблизу вихідного отвору уретри.

Однак у чоловіків, які протягом останніх місяців мали вагінальний секс, науковці також знайшли в мазках бактерії, що їх пов'язують із бактеріальним вагінозом, як-от Gardnerella vaginalis. Ці мікроорганізми зазвичай розвиваються у середовищі без кисню, тож вчені припускають, що вони заселяють глибші відділи уретри та не витісняють основних бактерій мікробіому, оскільки кількість останніх не зменшується в присутності вагінальних бактерій.

Асоційовані з вагінальним, але не оральним чи анальним, сексом бактерії залишалися у мазках щонайменше протягом двох місяців після статевого акту, що свідчить про здатність цієї поведінки змінювати мікробіом чоловічої уретри. Власне, ця сексуальна поведінка пояснювала 10 відсотків варіабельності мікробіому уретри серед учасників. Тож можливим є і зворотний сценарій, за якого чоловіки передають новим партнеркам пов'язані з бактеріальним вагінозом мікроби. Наступні дослідження покажуть, чи це справді так.

бактеріальним вагінозом
Порушення нормального співвідношення видів бактерій у піхві жінки.