Ультразвуковий датчик на листі запобіг висиханню рослин
Литовські науковці розробили ультразвуковий датчик, який допомагає прослідкувати за втратою води рослинами та запобігти їхньому висиханню. Він має допомогти власникам виноградників, які через слабку кореневу систему лози найбільше страждають від посухи. Пристрій вже запатентували, тож скоро його зможуть використовувати фермери для збільшення врожаїв та захисту рослин від висихання. Про це повідомили на сайті Каунаського технічного університету.
Як працює датчик для рослин?
Пристрій складається з двох ультразвукових передавачів, один з яких випромінює ультразвук, а інший — сприймає його після проходження крізь рослину. Оскільки вода та розчинені в ній речовини впливають на проходження ультразвуку, за його відхиленнями можна визначати, наскільки сильно висушений листок. Дані про стан рослини разом з геолокацією пристрій надсилає на хмарне сховище.
Такий датчик дозволив простежити за водним стресом у рослин прямо на полі, без необхідності збирати зразки й досліджувати їх у лабораторії. Його вже використали й на інших культурних рослинах з великими листками, як у винограду, а у майбутньому сподіваються пристосувати також для визначення рівня води й у рослинах з меншими листками та контролю за хворобами рослин.
Чим загрожує посуха
🌾 Як встановили науковці, 44 відсоткам сільськогосподарського імпорту в ЄС загрожуватимуть посухи, які до 2050 року стануть на третину жорсткішими.
💨 Частина Центральної Азії стала посушливішою через спричинені людством зміни клімату — вони призвели до зміни повітряних течій, що приносили у регіон вологу.
🌳 А в лісах дедалі більші посухи спричиняють зменшення відсотка дерев та переважання чагарників або навіть заміну лісової екосистеми на лучну.