Ультразвук прискорив мляві сперматозоїди

Усього 20 секунд впливу ультразвуком змусив активно рухатися мляві сперматозоїди у лабораторних умовах. Це може означати, що ультразвук можна пристосувати для лікування проблем із чоловічою фертильністю, пов'язаних із неможливістю сперматозоїдів дістатися яйцеклітини. Про дослідження розповідає New Scientist, стаття опублікована у журналі Science Advances.

GIPHY

GIPHY

Яким чином дійшли до впливу ультразвуком на сперматозоїди?

Достатня рухливість сперматозоїдів є однією з ключових умов задля успішного запліднення. Однак у багатьох пар нездатність зачати дитину зумовлена саме малорухливими чи зовсім неактивними сперматозоїдами. І навіть коли у такому разі вдаються до штучного запліднення шляхом введення сперматозоїда безпосередньо в яйцеклітину, то лікарі обирають найбільш рухливий сперматозоїд, оскільки він пов'язаний із якіснішим ембріоном. Щоб посилити рухливість чоловічих клітин, іноді використовують хімічні препарати, проте це часто супроводжується ризиком нашкодити ембріону. Тому науковці шукають альтернативні, більш безпечні методи.

Раніше дослідження вказувало, що прискорити сперматозоїди може ультразвук. Але тоді вчені не з'ясовували, на які клітини найбільше впливає ультразвукове коливання. Цим зайнялися у новій роботі вчені Університету Монаша з колегами.

Наскільки змінилася рухливість сперматозоїдів?

У досліді науковці протестували вплив ультразвуку на 50 зразках сперми, які розділили за рухливістю сперматозоїдів на три групи: швидкі, повільні, нерухомі. Відтак на зразки стали впливати ультразвуком на частоті 40 мегагерців і з потужністю 800 міліватів та дивитися, як це змінило рухливість клітин.

З'ясувалося, що 20 секунд ультразвуку достатньо, щоб 59 відсотків неактивних сперматозоїдів почали хоч повільно, але рухатися. Частина з них навіть починала плавати, а максимальний ефект склав прискорення на 266 відсотків. І якщо до досліду частка нерухливих сперматозоїдів складала 36 відсотків, то до після впливу знижувалася до 10 відсотків.

На думку науковців, втручання спрацювало завдяки тому, що ультразвук виправив помилку у роботі мітохондрій — основних енергетичних структур у клітині, які забезпечують рухливість сперматозоїдів. Утім, поки що невідомо, як довго триває ефект і чи безпечно такими прискореними сперматозоїдами утворювати ембріони.

  • Допомогти сперматозоїдам досягти яйцеклітини може і згуртованість. Як з'ясувалося, гуртуючись, їм легше долати в'язке середовище жіночих статевих шляхів проти течії.