Випадковий успіх або удача на ранніх етапах життя, такі як краще харчування, збільшили шанси самців мишей на гарне майбутнє: вони ставали сильнішими й отримували більше ресурсів. Що цікаво, це встановили в експерименті на клонованих, тобто однакових від народження, мишах, тож удача мала навіть більший вплив, ніж вроджені здібності. Утім такий ефект не спостерігався у самиць — усе тому, що вони з народження менше конкурують між собою за ресурси. Це дослідження показує, як більша удача в ранньому віці може сильно змінити життя особини на краще. Дослідження опублікували в журналі Science.
Як дізналися про вплив раннього успіху на подальше життя?
У гуманітарних науках відомим є ефект Матвія, коли людина чи компанія, яка зазнала успіху на початку своєї кар’єри, матиме навіть більший успіх у майбутньому. Але досі було складно перевірити, наскільки цей успіх залежить від особистих якостей людини та її везіння. Щоб це встановити, науковці провели дослідження на клонованих мишах, яких утримували в однакових умовах — тобто з народження вони мали мінімальні відмінності.
Науковці встановили, що у самців мишей конкуренція визначає роль випадкового успіху в житті. Якщо вже самцю пощастило отримати трохи більше їжі на ранніх етапах життя, то пізніше він ставав сильнішим, частіше перемагав у конкуренції за їжу, знову більше харчувався — і так далі. Такі результати показують, що навіть за умови однакових здібностей і початкової рівності маленька випадковість може дати значний поштовх для добробуту.
Дослідники вважають, що вплив статі та сила конкуренції можуть відрізнятися в різних видів тварин і в людей, але загалом удача в ранньому віці переважує здібності у визначенні майбутнього особини. Також вони припускають, що спостережений ними ефект у тварин може бути біологічним аналогом «ефекту Матвія» у людей. Це може пояснити походження нерівності у суспільстві та допомогти боротися з нею, наприклад, через невелику матеріальну підтримку людей на початку їхнього самостійного життя.
- Про роль удачі та здібностей у математиці, а також про важливість освіти, ми говорили в інтерв’ю з українською науковицею Мариною В’язовською, яка отримала Філдсівську медаль.