У венериній мухоловці знайшли «пожежну сигналізацію»

Венерині мухоловки виявилися здатними відчувати наближення вогню та закриватися, щоб захистити свою пастку. «Пожежною сигналізацією» у рослини слугують волоски на листках, які реагують на підвищення температури, завдяки чому венерина мухоловка може захищати себе під час лісових пожеж. Про це розповідає видання The Guardian з посиланням на статтю науковців, опубліковану у Current Biology.

Венерина мухоловка зі здобиччю. Claude Nuridsany & Marie Perennou / SPL 

Венерина мухоловка зі здобиччю. Claude Nuridsany & Marie Perennou / SPL

Як виявили «сигналізацію» у рослини?

Оскільки венерині мухоловки (Dionaea muscipula) ростуть у болотистих місцинах, де часто піддаються ризику лісових пожеж через суху траву навколо, вчені з Вюрцбурзького університету вирішили дослідити, як рослинам вдається виживати після вогню. Підносячи запалений сірник до пастки мухоловки, науковці виявили, що вона закривається, відчуваючи тепло вогню. Аналіз волосків на листках показав, що рослина реагує на температуру понад 38 градусів Цельсія. Волоски реагують на зміну температури, посилаючи електричні сигнали, які змушують пастку мухоловки закриватися. Вчені навіть зімітували для трьох венериних мухоловок пожежу, підпаливши сіно навколо них. Одна з рослин вижила та попри те, що була обпалена, навіть могла ловити здобич, що свідчить про ефективність її механізму захисту.

Які ще бувають «сигналізації» у природі?

🍅 Плоди помідорів мають електричну сигналізацію, яка реагує на поїдання рослини шкідниками

🪴 Також у рослин виявили ультразвукову «сигналізацію» — вони реагують на стрес від посухи чи пошкодження ультразвуковим «писком»

🐝 А східні бджоли реагують на великих шершнів антихижацькою сигналізацією — шиплять, сповіщаючи про загрозу вулик