У світляків виявили потенційний звуковий захист проти кажанів

Дослідники з В'єтнаму та Ізраїлю виявили можливий звуковий відлякувальний механізм проти кажанів у світляків. Вчені помітили, що ці комахи видають сильні ультразвукові сигнали, які не чутні самим світлякам, але добре сприймаються кажанами тому можуть вказувати їм про те, що цю здобич краще не їсти. Результати оприлюднені в журналі iScience.

 art farmer / Wikimedia Commons

art farmer / Wikimedia Commons

Чому світять світляки?

Найголовнішою відмінністю світляків, яка й лягла в основі їхньої назви, є здатність світитися. Ця властивість виконує функцію комунікації у комах, забезпечуючи, наприклад, зустріч двох особин для спаровування. Світлова сигналізація часто має й свої негативні сторони, оскільки робить тварин суттєво помітнішими для хижаків, але вважається, що світляків це не стосується. Вони неїстівні або навіть небезпечні для багатьох хижих тварин, тому останні сприймають їхнє світло не привабливим, а попереджувальним. Деякі вчені навіть припускають, що біолюмінесценція взагалі спочатку виникла як захисний механізм від поїдання, а вже потім став засобом внутрішньовидової комунікації. Але цього може бути замало, щоб захиститися від кажанів, які нерідко мають дуже поганий зір і не завжди можуть розгледіти спалахи світла світляків, що й так іноді блимають з частотою лише раз на секунд сім. Це наштовхнуло вчених із Тель-Авівського університету та Академії науки й технологій В'єтнаму, що існує якийсь додатковий механізм, який захищав би світляків від кажанів, які є серед найпоширеніших потенційних хижаків цих комах.

Що ще можуть використовувати світляки?

Дослідники припустили, що світляки можуть використовувати проти кажанів звуковий захист також. Це логічно, якщо взяти до уваги, що кажани значною мірою покладаються на ехолокацію під час пошуку здобичі. Власне, саме ехолокацію кажанів науковці початково й вивчали, а не комах. Однак при прослуховуванні тропічного лісу за допомогою високочутливого мікрофона, вчені зареєстрували звуки подібної частоти, як у кажанів, але які походили від світляків. Швидкісна камера показала, що звуки видаються комахами завдяки рухам їх крил, але самі світляки не чують їх, тому для внутрішньовидової комунікації ультразвук не підходить.

То вони відлякують кажанів звуком?

Перевірку цієї гіпотези вчені провели надалі в лабораторних умовах. Вони зловили світляків самок та самців, які представляли чотири види цих комах з родів Sclerotia, Curtos та Luciola, що водяться у В'єтнамі, та Lampyroidea із Ізраїлю. Експерименти показали, що всі ці тварини й справді видають ультразвук, частота якого складає від 20 до 130 кілогерців. Пікова частота сигналів дорівнює 40-50 кілогерцам, і це відповідає діапазону, який найбільш чутний для кажанів.

Але разом із тим, із цього дослідження неможливо зрозуміти, чи справді ультразвук світляків слугує захистом важко знайти інакшу функцію цієї властивості світляків, особливо, якщо врахувати, що самі комахи не чують своїх звуків, але вони чудово чутні кажанам.