У США дозволили лікування діабету донорськими клітинами підшлункової

Американське Управління з продовольства і медикаментів (FDA) схвалило терапію цукрового діабету першого типу клітинами підшлункової залози від померлого донора. Ліки на основі них із назвою Лантідра (Lantidra) допоможуть контролювати рівень глюкози у крові дорослих пацієнтів, для яких не підходить стандартна терапія, повідомляється на сайті управління.

Острівець підшлункової залози з клітинами, які виробляють інсулін. Susan Bonner-Weir / Joslin Diabetes Center

Острівець підшлункової залози з клітинами, які виробляють інсулін. Susan Bonner-Weir / Joslin Diabetes Center

Навіщо вдаватися до пересадки клітин?

При цукровому діабеті першого типу імунна система пацієнта руйнує клітини власної підшлункової залози, котрі виробляють інсулін. У такому разі людина має отримувати цей необхідний для контролю глюкози у крові гормон у вигляді ін'єкцій. Проте для деяких пацієнтів розрахувати точну дозу буває важко, через це вони страждають від повторюваних епізодів надмірного зниження рівня глюкози, що загрожує комою та навіть смертю. Лантідра покликана уникнути таких ускладнень.

Як проходить терапія?

Донорські клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін, вводять в організм пацієнтів за допомогою єдиної внутрішньовенної ін'єкції, після чого вони природно поповнюють рівень інсуліну. Щоб підтримувати життя чужих клітин, терапію доповнюють ліками, які пригнічують імунну систему. Лікування діабету донорськими клітинами підшлункової залози протягом останніх років активно призначали в рамках експериментального підходу, але лише зараз його схвалили для розширеного використання у лікарській практиці.

У випробуванні терапії на 30 пацієнтах 21-му вдалося відмовитися від ін'єкційного введення інсуліну на рік або більше, 11-ом — до п'яти років, ще 10 не потребували ін'єкцій інсуліну понад п'ять років. П'ятеро не зреагували на лікування. Між тим, у процесі лікування більшість пацієнтів стикалися принаймні з одним серйозним побічним ефектом, тож лікарі повинні будуть ретельно зважувати ризики й переваги від використання Лантідри.

Водночас тривають дослідження щодо можливості пересадки людям із діабетом першого типу стовбурових клітин, яких змусили перетворитися на клітини підшлункової.