Під час розкопок поховання віком близько 3 300 років у стародавньому єгипетському місті Амарна археологи натрапили на камінь із сечового міхура. Утворення, що сягало діаметром понад чотирьох сантиметрів, виявили поруч із рештками жінки, яка померла у віці близько 40 років, повідомляє антрополог в International Journal of Paleopathology.

Камінь із сечового міхура давньоєгипетської жінки. Gretchen R. Dabbs / International Journal of Paleopathology, 2023
Як визначили походження каменю?
Науковиця Гретчен Деббс (Gretchen R. Dabbs) описала поховання з могильника Саут-Томбс, що його датують 1 353-1 332 роками до нашої ери. Могила була давно потривожена, однак у ній частково збереглися останки жінки. Поміж кісток археологи натрапили на овальний предмет діаметром до 43,5 міліметрів з неоднорідним забарвленням та концентричними нашаруваннями навколо щільного ядра. При мікроскопічному аналізі науковці відмітили, що об'єкт складається зі щільно упакованих видовжених октаедричних кристалів, до складу яких входить карбонат кальцію. Проаналізувавши наукову літературу щодо подібних об'єктів, дослідники зробили висновок, що у поховання давньоєгипетської жінки знайшли великий камінь із сечового міхура. Такі камені навіть у клінічній практиці складають близько 5 відсотків від усіх каменів видільної системи, що робить археологічну знахідку ще більш рідкісною.

Камінь із сечового міхура давньоєгипетської жінки. Gretchen R. Dabbs / International Journal of Paleopathology, 2023
- А в гробниці іншої давньоєгипетської жінки, що була однією з перших правительок Єгипту, віднайшли сотні винних глеків.