У центрі Чумацького Шляху знайшли зорю-мігранта

Одна із зір у центрі Чумацького Шляху виявилася мігрантом — прибула з якоїсь із сусідніх карликових галактик. Від зір, що належать нашій Галактиці, її відрізнив вік, а також хімічний склад. Астрономи сподіваються, що знахідка допоможе відтворити історію поглинених Чумацьким Шляхом галактик. Про це розповіло Science Alert, а стаття вчених доступна у Proceedings of the Japan Academy, Series B.

Зображення зорі-мігрантки на знімку телескопа «Субару».Shogo Nishiyama et al. / Proceedings of the Japan Academy, Series B, 2023

Зображення зорі-мігрантки на знімку телескопа «Субару».Shogo Nishiyama et al. / Proceedings of the Japan Academy, Series B, 2023

Що шукали у центрі Чумацького Шляху астрономи?

Унікальним способом досліджувати надмасивну чорну діру у центрі нашої Галактики — Стрілець А* — є зорі навколо неї. Це невелика популяція зір різного віку, звана S-зорями, що знаходиться на відстані всього 0,05 світлового року від чорної діри. Вважається, що S-зорі сформувалися далеко від Стрільця А*, а лише з часом потрапили у його область гравітаційного впливу. Це змінило їхні траєкторії, але не вік та хімічний склад, тому за цими параметрами астрономи можуть з'ясувати, звідки S-зорі дісталися центру Чумацького Шляху. З цією метою науковці Міяґівського педагогічного університету націлили на ці світила наземну обсерваторію «Субару».

Звідки взялася зоря?

Аналізуючи дані спостережень, науковці звернули увагу на світило під назвою S0-6, яка знаходиться на відстані всього 0,04 світлового року від Стрільця А*. Спектроскопічні спостереження у ближньому інфрачервоному діапазоні виявили, що порівняно із зорями навколо, S0-6 дуже бідна на метали — важчі за водень і гелій елементи. За допомогою архівних спостережень за останні вісім років вчені уточнили, що вік S0-6 складає більш як десять мільярдів років, хоча вік інших S-зір оцінюють у межах від 3 до 10 мільярдів років.

На думку вчених, такі відмінності S0-6 від зір навколо вказують на її інакше походження. Враховуючи бідність на метали, астрономи вважають, що S0-6 виникла у такій само бідній на ці елементи галактиці. Наприклад, в одній із карликових галактик-супутників Чумацького Шляху — Малій Магеллановій Хмарі чи карликовій сфероїдальній галактиці Стрільця. Відомо, що вже зараз Чумацький Шлях поступово поглинає ці галактики, тому S0-6 цілком могла потрапити у його центр через злиття. Астрономи сподіваються знайти більше таких зір-мігрантів, щоб уточнити еволюцію нашої Галактики, а також долі галактик, які вона поглинає.

  • Ще однією галактикою, звідки у Чумацький Шлях можуть потрапляти зорі-мігранти, є галактика Туманність Андромеди. Підрахунки показали, що через її взаємодію з Чумацьким Шляхом тисячі зір можуть розвинути достатню швидкість, щоб покинути Туманність Андромеди та долетіти у нашу Галактику.