Тропічні циклони навколо Бермуд стали інтенсивнішими через потепління океану

Дослідники проаналізували активність тропічних циклонів у радіусі 100 кілометрів навколо Бермудських островів з 1880 по 2019 рік. Про це вони пишуть у журналі Environmental Research Letters. Виявилося, що за цей час урагани змістилися на схід і стали інтенсивнішими. Вчені пов’язують це з підвищенням температури води в океані.

Ураган Humberto. NOAA

Ураган Humberto. NOAA

Як пов’язані характеристики циклонів та температура океану?

Дослідження продемонстрували зв’язок між частотою ураганів в Атлантиці та змінами температури поверхні моря — як сезонними, так і протягом десятиліть. Так, у теплі роки урагани виникають частіше через зменшення вертикального зсуву вітру та зниження тиску на рівні моря. Підвищення температури поверхні моря призводить до того, що урагани стають сильнішими і тривають довше. Вони посилюються за рахунок енергії від теплої поверхні океану через теплові потоки між повітрям і морем. Під час циклонів поверхня води охолоджується через випаровування та пов'язану з ним конвекцію, вертикальне перемішування та апвелінг.

Інтенсивність тропічного циклону визначається мінімальним тиском на рівні моря у його центрі та максимально стійкою швидкістю вітру на висоті 10 метрів. Також на це впливають внутрішні фізичні процеси та взаємодія з навколишнім середовищем.

Що аналізували дослідники?

Вчені вивчили, як змінювалася інтенсивність циклонів навколо Бермудських островів у період з 1880 по 2019 рік. Для цього вони використали океанографічні вимірювання, здійснені за програмою Bermuda Atlantic Times (BATS), а також бази даних ураганіві HURDAT2 та атмосферне радіозондування. Команда аналізували циклони у радіусі 100 кілометрів від Бермуд.

Що показали результати?

У період з 1880 по 2019 рік регіон пережив 93 тропічні циклони. Більшість з них виникали у Північній Атлантиці, але з 2000 по 2019 рік вони почали прямувати на схід. Це пов’язано із річним підвищенням (на 0,9 градусів за Цельсієм) температури поверхні океану на сході Атлантики біля західного узбережжя Африки впродовж трьох місяців: серпня, вересня та жовтня. Крім того, у регіоні значно збільшилася інтенсивність тропічних циклонів. Так, максимальна середня швидкість ураганів у період з 1955 по 2019 роки зросла від 33 до 63 морських миль на годину, причому тенденція посилилася у період з 1980 по 2019 роки. Її дослідники пов’язали із підвищенням температури поверхні моря протягом десятиліть.

Раніше ми вже писали, що урагани довше залишаються сильнішими через підвищення температури. Розібратися із тим, що відбувається з кліматом і які це має наслідки, допоможе наш матеріял «Глобальне потепління — не міф?»

апвелінг
Підйом глибинних, більш холодних вод на поверхню океану