Три чверті поверхні Землі стали сухішими за останні 30 років

За останні 30 років 77,6 відсотка поверхні Землі стали сухішими, причому це не пов’язано з тимчасовими посухами, після яких приходить вологіший сезон, а є постійною тенденцією до більш сухого клімату. Такі зміни пов’язали з глобальним потеплінням і викидами парникових газів, через які площа посушливих земель розширилася на понад чотири мільйони квадратних кілометрів, що перевищує територію Індії. Натомість лише 22 відсотки територій на Землі перейшли до вологішого клімату. Про це повідомили у звіті Конвенції ООН про боротьбу з опустелюванням.

Три чверті поверхні Землі стали сухішими за останні 30 років. Unsplash

Три чверті поверхні Землі стали сухішими за останні 30 років. Unsplash

Наскільки масштабною є проблема?

За оцінками експертів ООН, станом на зараз вже 40 відсотків земель, придатних для вирощування сільськогосподарських культур, постраждали від посушливого клімату. Уже 2,3 мільярда людей проживає на територіях, що стали сухішими, — ці люди можуть стикатися з нестачею питної води та втратами врожаю. А до кінця століття кількість людей, що проживають на таких територіях, може сягнути п’яти мільярдів.

Експерти також прогнозують втрати урожаю кукурудзи, пшениці та рису 20 мільйонів тонн до 2040 року. У деяких країнах Африки, зокрема в Кенії, врожайність кукурудзи впаде наполовину. Це призведе до загрози продовольчій безпеці у всьому світі. Крім того, збільшення площі посушливих земель може призвести до збільшення площі лісових пожеж, значної вимушеної міграції з таких регіонів і загрози природному біорізноманіттю.

Що відомо про посуху на Землі

🌳 Дослідження показало, що тривалі посухи впливають на лісові екосистеми, зсуваючи співвідношення рослин у них від дерев до чагарників.

🥤 На додачу до посухи, люди можуть шкодити ґрунтам через їх забруднення мікропластиком. І, як виявилося, вплив мікропластику має ефект, подібний до засухи.

🍂 Викликані людиною зміни клімату призвели до переходу частини Центральної Азії до більш посушливого клімату, через що постраждала місцева рослинність.

🌾 За оцінками науковців, майже половина сільськогосподарських товарів, які імпортують до Європейського союзу, походять зі вразливих до посухи регіонів.