Третина жінок після пологів стикнулися з довготривалими ускладненнями

Близько третини жінок щороку страждає від довготривалих наслідків пологів, свідчить новий глобальний аналіз. При цьому проблема до цього часу отримує недостатньо уваги, попри поширеність. Зокрема, у країнах із низьким і середнім доходом взагалі немає якісних медичних інструкцій щодо лікування майже половини з поширених ускладнень. Про це пише The Guardian з посиланням на дослідження у журналі Lancet Global Health та eClinicalMedicine.

freestocks / Unsplash

freestocks / Unsplash

Як звернули увагу на проблему породіль?

Глобально людство не змогло досягти зменшення материнської смертності на три чверті до 2015 року, як це передбачали Цілі розвитку тисячоліття, підписані країнами ООН. Звіт за 2000-2020 роки показав, що за останні десятиліття не було досягнуто навіть суттєвого прогресу у досягненні цілі. Однією з причин цьому вбачають недостатню згуртованість у питаннях визначення та розв'язання проблем, з якими стикаються матері в усьому світі. Частиною рішення є краще розуміння, з якими ускладненнями для здоров'я стикаються жінки в усьому світі після пологів, особливо у довгостроковій перспективі, яку часто оминають увагою. Тому науковці Всесвітньої організації охорони здоров'я, Інституту Бернета та їхніх колег взялися визначати ускладнення пологів, що їх мають жінки протягом або після шести тижнів після народження дитини, зіставляючи медичні дані про породіль з усього світу.

Які довготривалі проблеми виникають у матерів?

Аналіз свідчить, що ускладнення є не лише вельми поширеними, а й різноманітними. Так, близько 35 відсотків жінок стикаються з болем під час статевого акту, 32 відсотки жінок мають біль у попереку, 19 відсотків — нетримання калу, від 8 до 31 відсотку — нетримання сечі, 11 відсотків — біль у промежині, ще 11 відсотків — вторинне безпліддя. Наслідки охоплюють також ментальне здоров'я: до 24 відсотків жінок після пологів мають тривожність, до 17 відсотків — депресію, до 15 відсотків — боязнь дітонародження.

Автори дослідження закликають суспільство та уряди звернути увагу на ці поширені у жінок негативні наслідки пологів. Особливо це стосується регіонів, де породіллі все ще мають обмежений доступ до медичних послуг, позаяк ефективний медичний супровід під час вагітності і після пологів виявився важливим фактором запобігання ускладненням. При цьому у жодній країні із низьким чи середнім доходом не знайшлося якісних державних рекомендацій щодо дієвого лікування 40 відсотків із 32 ускладнень, пов'язаних із пологами.

  • А одним з актуальних факторів, що збільшують ризик ускладнень вагітності, виявилася надзвичайна спека. Жінки, чия вагітність припала на дні з аномальною температурою повітря, на третину частіше стикаються з наслідками для здоров'я, зокрема серцевого.