Робосуперник зробив із самців мух кращих залицяльників

Італійські науковці з'ясували, що сутичка із роботизованим противником допомагає покращити репродуктивний успіх у самців середземноморської плодової мухи. Це може допомогти у боротьбі з цими шкідниками, вирощуючи у неволі стерильних самців, які ефективніше завойовують собі самок. Дослідження опубліковане у журналі Biological Cybernetics.

Робомуха (зверху) з самцем середземноморської плодової мухи (знизу). Donato Romano et l. / Biological Cybernetics, 2023

Робомуха (зверху) з самцем середземноморської плодової мухи (знизу). Donato Romano et l. / Biological Cybernetics, 2023

Як виглядає і допомагає робосуперник?

Середземноморські плодові мухи (Ceratitis capitata) поширені майже по всьому світу й становлять значну загрозу урожаю плодів. Одним зі способів боротьби зі шкідниками розглядають вирощування у лабораторії стерильних самців цього виду. Після випуску на волю вони спаровувалися б із самками замість фертильних самців, внаслідок чого зменшуватиметься потомство, а відповідно й чисельність комах. Проте такі лабораторні самці часто не можуть ефективно конкурувати з нормальними самцями за парнерку. Науковці Інституту біоробототехніки припустили, що виправити це можуть тренування самців у лабораторії, тож надрукували на 3D-принтері роботизовану муху, яку стали натравлювати на піддослідних комах. Робомуха нагадувала виглядом справжню і рухалася за допомогою магнітів, розташованих під тестовою ареною.

Як зреагували самці на робота?

Територіальні самці завзято захищали свої володіння від робомухи, атакувавши її при наближенні, як самців-конкурентів. Пізніше з'ясувалося, що це допомагає їм краще завойовувати прихильність самок. Вони довший час витрачали на залицяння і частіше та довше спаровувалися, ніж самці, які не пройшли тренування на роботренажері. Якщо у недосвідчених успішність спаровування складала близько 60 відсотків, то у тренованих сягла близько 80 відсотків. Таким чином, вчені планують використовувати робомух, щоб робити з піддослідних стерильних самців бажаніших партнерів для самок.