Тонка кишка жінок виявилася довшою, ніж у чоловіків

Американські дослідники уточнили варіабельність розмірів органів травної системи людини. Завдяки цьому вони виявили раніше не відомі закономірності, наприклад, залежність розміру печінки та довжини товстої кишки. Вимірювання також показало, що жінки у середньому мають на 30 сантиметрів довшу тонку кишку, про що йдеться у PeerJ.

Вимірювання довжини органів травної системи. Lauren Nichols

Вимірювання довжини органів травної системи. Lauren Nichols

Як дійшли до відкриття?

Більшість знань про будову шлунково-кишкового тракту людини медики мають завдяки дослідженням більш ніж сторічної давності. Між тим, залишається багато нез'ясованих деталей про індивідуальні відмінності травної системи, що спонукало науковців Університету штату Північна Кароліна залучити колег і студентів до повторного дослідження людської травної системи. Для цього вони ретельно описали та виміряли органи травлення, добуті із 45 трупів людей різної статі.

Які відмінності знайшли?

Зрештою дослідники змогли встановити відмінності у розмірах органів, які раніше не реєструвалися. Наприклад, що довжина апендикса коливається від 1,4 до 12,7 сантиметра, а сліпої кишки — від 6,5 до 25,8 сантиметра, що більше за попередні оцінки. Також з'ясувалося, що величина печінки корелює з довжиною апендикса та товстої кишки.

Вчені виявили і статеві відмінності. Так, тонка кишка у жінок має у середньому 435 сантиметрів довжини, тоді як у чоловіків — 404 сантиметри. Вчені міркують, що це пов'язано з різними потребами чоловічого й жіночого організму. Репродуктивна система жінок значною мірою покладаються на надходження жирів з їжі. Імовірно, довша тонка кишка сприяє засвоєнню більшої кількості цієї та інших поживних речовин, що особливо потрібно для виношування й вигодовування дітей.

Водночас у чоловіків часто були довшими товста та сліпа кишки і більша печінка. Можливо, це через те, що чоловіки компенсують знижене засвоєння жирів більшою залежністю від мікробної ферментації, для якої потрібні більші товста й сліпа кишки. Це може пояснити і збільшений розмір печінки, яка у такому разі метаболізує більше мікробних сполук. Однак достеменно з'ясувати причину відмінностей допоможуть наступні дослідження.