Тільця Краузе у кліторі й пенісі виявилися чутливими до вібрації

Тільця Краузе, які щільно розташовані у людських геніталіях, є рецепторами вібрації та легких дотиків. Вони відіграють важливу роль у репродуктивному здоров'ї, сприяючи збудженню. На це вказують досліди американських науковців, проведені на мишах. Відповідна стаття опублікована у вигляді препринта на сайті bioRxiv.

Тільця Краузе у кліторі (зліва) та пенісі (справа) мишей. Lijun Qi et al. / bioRxiv, 2023

Тільця Краузе у кліторі (зліва) та пенісі (справа) мишей. Lijun Qi et al. / bioRxiv, 2023

Що це за тільця?

Тільцями Краузе називають чутливі структури, які розташовані у шкірно-слизових тканинах губ, язика, кон'юнктиви та пеніса й клітора. Хоч вперше їх описав Вільгельм Краузе ще 170 років тому, до цього часу їхня функція залишалася невідомою. Група дослідників Гарвардської медичної школи вирішили поповнити знання та провели досліди з мишами, у яких ці тільця теж наявні в геніталіях. Так вони з'ясували, що у кліторі самок щільність тілець Карузе у 15 разів вища, ніж у пенісі самців. Вивчаючи окремо нейрони тілець, дослідники з'ясували, що мають справу з рецепторами легкого, динамічного дотику та механічної вібрації з частотою 40-80 герців.

Навіщо геніталіям рецептори вібрації?

Щоб з'ясувати роль тілець Краузе, дослідники злегка торкалися геніталій самців щіточкою або впливали на них механічною вібрацією. У результаті цього самці збуджувалися і в них наставала ерекція. Відтак вчені генетично модифікували клітини тілець у пенісі самців таким чином, щоб активувати їх впливом світла. І коли вони посвітили на геніталії тварин, у всіх цих самців знову відмітили настання ерекції, навіть без механічного впливу, вказуючи на вагому роль тілець у збудженні.

В інших дослідах самцям блокували активність нейронів тілець Краузе і це приводило до того, що мишам було важче почати спаровування з самками, воно тривало менше часу і рідше закінчувалося еякуляцією. Між тим, коли нейрони блокували самкам у кліторі, вони були менш зацікавлені у розмноженні, проявляючи стриманість до самців, та скоріше припиняли спаровування, ніж нормальні самки.

У підсумку, вчені роблять висновок, що тільця Краузе відіграють важливу роль у підтриманні репродуктивного здоров'я та забезпеченні сексуальної функції. Імовірно, таку ж функцію вони виконують і в людей, зважаючи на подібність наших тілець Краузе з мишачими. Цікаво, що частота вібрацій, на які реагують тільця Краузе перекривається з частотою вібраторів для сексуальної стимуляції, що може пояснити, чому вони дають відчуття задоволення. Між тим, тільця природно можуть активуватися мікровібраціями та дотиками від контакту шкіри статевих партнерів, сприяючи збудженню.