Тибетське плато нагрівається сильніше за попередні оцінки

За допомогою кліматичних моделей та статистичних методів науковці визначили, що зафіксоване потепління Тибетьского плато на 1,23 градуса за Цельсієм з 1961 по 2005 сталося через антропогенні зміни клімату. Дослідження, опубліковане у журналі Environmental Research Letters, демонструє, що подальше прогнозоване нагрівання регіону буде більшим, ніж вважалося раніше.

Chandan Chaurasia / Unsplash

Chandan Chaurasia / Unsplash

Яке значення має Тибетське плато?

Тибетське плато, яке іноді називають третім полюсом Землі, містить найбільші обсяги льоду за межами Арктики та Антарктики. Живлячи велику кількість азійських річок, включаючи Янцзи, Хуанхе та Ганг, воно забезпечує водними ресурсами понад 1,4 мільярда людей. Взаємодіючи із мусонами, Тибетське плато також відіграє важливу роль у регіональному та глобальному кліматичному й гідрологічному циклі. Наразі цей регіон зазнає швидких змін через високу чутливість до глобального потепління. Спостереження виявили, що з 1950-х років Тибетське плато нагрівалося у діапазоні від 0,16 до 0,67 градусів Цельсія на десятиліття у різні періоди. Це швидше, ніж у інших регіонах середніх широт. Потепління Тибетського плато також демонструє сильні сезонні та просторові коливання. Воно найпомітніше взимку, а його темпи швидші у північній частині регіону. Крім того, потепління плато залежить від висоти.

Що аналізували вчені?

У новому дослідженні вчені оцінили кількісний внесок різних зовнішніх факторів у тенденцію потепління Тибетського плато, яка спостерігається. Для цього вони використали кліматичні моделі та статистичні методи. Зокрема, команда хотіла перевірити, чи дійсно це потепління пов'язане із діяльності людини, і якщо так, то в якій мірі. Також вчені сподівалися створити прогнозування подальшого потепління у регіоні.

Що показали результати?

Науковці дійшли висновку, що виявлене потепління Тибетського плато на 1,23 градуси за Цельсієм протягом 1961–2005 років пояснюється впливом людини, серед якого домінує виробництво парникових газів. Результати свідчать про те, що регіон нагрівається сильніше, ніж за попередніми прогнозами. Зокрема, до кінця 21 століття (2081–2100), за оцінкою дослідників, Тибетське плато нагріється на 0,63 градусів Цельсія більше, ніж це очікувалося за найпесимістичнішим кліматичним сценарієм RCP8.5, за якого викиди вуглецю залишатимуться високими. Таким чином, це передбачає ще більші втрати маси льодовиків та подальше збільшення небезпечних явищ у регіоні, таких як зсуви, брудокамінні потоки, екстремальні погодні умови. Автори роблять висновок, що необхідна своєчасна та ефективна діяльність із пом'якшення наслідків та адаптації.

Детальніше про зміни клімату читайте у нашому матеріалі «Глобальне потепління — не міф?»