Термостійка вакцина проти туберкульозу пройшла перше випробування на людях

Вакцина проти туберкульозу, яка тривалий час зберігає дієвість за високої температури довкілля, успішно пройшла перше випробування на людях. Попередньо, вона показала себе безпечною та здатною викликати бажану імунну відповідь. Результати опубліковані в журналі Nature Communications.

Мікобактерії туберкульозу. EYE OF SCIENCE / SCIENCE SOURCE

Мікобактерії туберкульозу. EYE OF SCIENCE / SCIENCE SOURCE

Чим особлива ця вакцина?

Наразі поширеною є лише одна вакцина поти туберкульозу, відома як БЦЖ. Її дають дітям, однак дорослих вона захищає з ефективністю лише близько 30 відсотків, що робить актуальною потребу в нових дієвих вакцинах. Такою є ID93 + GLA-SE, особливість якої полягає у високій термостійкості — вона витримує зберігання за температури 37 градусів Цельсія протягом трьох місяців. Завдяки цьому вона може набути поширеного використання у тропічних регіонах Африки та Азії, де тягар туберкульозу особливо великий. Перше випробування препарату на людях, проведене під керівництвом вчених Вашингтонського університету, показало її значний потенціал.

Як впоралася вакцина з першим випробуванням?

Дослідники проаналізували дію вакцини за допомогою 44 доросмлих учасників, які отримали дві дози щеплення з інтервалом 56 днів. Із побічних ефектів найчастіше проявилися біль у місці ін'єкції, втома, головний біль і біль у м'язах, які самостійно минали. При цьому щонайменше у 90 відсотків учасників на 84 день збільшилися більш ніж у чотири рази титри антитіл до білків туберкульозної палички (Mycobacterium tuberculosis) і щонайменше у 63 відсотків залишалися високими й на 224 день. Бажану імунну реакцію помітили і з боку Т-клітин. Тож дослідники вважають, що термостабільна вакцина проти туберкульозу є безпечною і має потенціал захищати від інфекції. Наступні випробування дозволять оцінити її ефективність.