Терапію тестостероном пов’язали зі схудненням у чоловіків з ожирінням

Вчені з Об’єднаних Арабських Еміратів виявили зв’язок між гормональною терапією тестостероном та зниженням ваги у чоловіків з ожирінням та гіпогонадизмом. Результати основані на аналізі даних, отриманих протягом 11 років спостереження за хворими. За цей період чоловіки, які приймали тестостерон, частіше худли та рідше розвивали цукровий діабет і помирали, ніж чоловіки без гормональної терапії. Результатами дослідження вчені поділилися на Європейському та міжнародному конгресі по ожирінню.

Низький рівень тестостерону часто виявляють у чоловіків із серйозним ожирінням. А ожиріння, зі свого боку, часто є симптомом гіпогонадизму - стану, при якому чоловіки не здатні продукувати достатню кількість тестостерону. Науковці з Медичного університету Перської затоки протягом десятиліть вивчали взаємозв’язок чоловічого гормону та ожиріння. В останньому дослідження вони проаналізували дані, отримані за 11 років із німецького реєстру стеження за чоловіками з гіпогонадизмом.

Які дані врахували?

Вчені вивчили інформацію про 471 хворого на гіпогонадизм чоловіка, з яких 276 довгий час отримували лікування тестостероном, а 195 відмовилися від гормональної терапії, тож могли представляти контрольну групу.

Які зміни виявили?

За восьмирічний період спостереження виявилося, що в групі на тестостероні чоловіки схудли в середньому на 23 кілограми. А в контрольній групи навпаки - набрали близько шести кілограмів. Але одним із найбільш разючих показників був рівень смертності. Загалом, у групі, що лікувалася гормоном, в кінці періоду спостереження вона дорівнювала 7,6 відсотка, а в групі нелікованих пацієнтів - 32,3 відсотка. Окрім того, серед останніх понад 20 відсотків чоловіків розвивали протягом досліджуваного періоду діабет другого типу. Водночас за той самий проміжок часу жоден чоловік, який отримував терапію тестостероном, не набув метаболічного розладу.

У чоловіків з ожирінням найважчого ступеня, яким часто показано проведення хірургічної операції, націленої на зниження ваги, спостерігалися схожі зміни. У групі з гормональною терапією вони скинули в середньому 30 кілограмів ваги, приблизно такого ж ефекту можна досягти за допомогою хірургічного втручання. А неліковані пацієнти цієї категорії набрали за такий же час приблизно 5 кілограмів.

Обмеження дослідження

Хоча дослідження еміратських вчених вказує на позитивні зміни ваги чоловіків, пов’язані з прийняттям тестостерону, вони наголошують на необхідності проведення подальших досліджень перш ніж таку терапію можна буде рекомендувати для лікування ожиріння. Все ж у цьому дослідження увагу зосередили лише на категорії літніх людей з діагностованим гіпогонадизмом.