Температура мозку виявилася вищою за температуру тіла. Особливо в жінок

Британські науковці визначили нормальні межі температури мозку. З'ясувалося, температура цього органа у середньому на 2,5 градуса вища за температуру тіла, виміряну в ротовій порожнині. Утім, показник коливається протягом дня і залежить від віку та навіть статі, досягаючи найбільших значень у жінок в другій половині менструального циклу. Про це написали вчені у статті журналу Brain.

SpeedKingz / Shutterstock

SpeedKingz / Shutterstock

Нормальною температурою тіла людини називають приблизно 37 градусів за Цельсієм. Температуру мозку рідко вимірюють через інвазивність процедури, але вважають, що вона не суттєво відрізняється від цього показника. Та оскільки від знання температури мозку може залежати правильність обраного лікування пацієнтів із черепно-мозковою травмою, дослідники із Лабораторії молекулярної біології Ради медичних досліджень з британськими колегами взялися визначити нормальні її межі.

Вчені використали дані про температуру різних частин мозку, отримані від пацієнтів із черепно-мозковою травмою та здорових людей під час не інвазивної магнітно-резонансної спектроскопії. Аналіз показав, що типово мозок гарячіший за решту тіла. Його середня температура склала 38,5 градуса, на противагу 36 градусам середньої температури тіла, виміряної орально. Однак показник коливався від 36,1 до 40,9 градуса Цельсія, залежно від часу доби, частини мозку, віку, а також фази менструального циклу в жінок.

Мозок дещо холодніший у нічні години, особливо у глибоких ділянках мозку, як-от таламусі (приблизно на 0,86 градуса), ймовірно, через краще кровопостачання уві сні. А з віком середня температура мозку зростає, теж помітніше в глибинних регіонах — на 0,6 градуса за 20 років. Що цікаво, у жінок під час лютеїнової фази менструального циклу (період між овуляцією та початком менструації, тобто друга половина циклу) мозок гарячіший, ніж у жінок у першій половині циклу та чоловіків на 0,36 градуса Цельсія (найвища температура зареєстрована в таламусі жінки й сягнула 40,9 градуса).

Результати аналізу науковці використали для прогнозу стану пацієнтів із черепно-мозковою травмою. Так вони з'ясували, що відсутнє коливання температури мозку протягом дня пов'язане з вищим ризиком смерті у 21 раз. Таким чином, підсумовують автори, не абсолютна температура мозку, а її ритмічна варіація має вагоміше значення при розрізненні патології та норми при ураженнях мозку.