Телескоп TESS вперше побачив активність другої чорної діри у парі

Завдяки космічному телескопу TESS астрономи вперше виявили спалах, пов'язаний із активністю другої чорної діри у подвійній системі. Дотепер про її існування свідчили лише теоретичні розрахунки, які пояснювали спостережувані ще з 1887 року спалахи. Нові ж спостереження дозволили побачити спалах від струменю газу й плазми, що з'явився через взаємодію двох чорних дір у парі. Відкриття допоможе науковцям краще зрозуміти, як чорні діри еволюціонують у подвійних системах та їхні властивості. Результати досліджень опубліковані у The Astrophysical Journal Letters.

NASA / JPL-Caltech

NASA / JPL-Caltech

Чому було важливо знайти другу чорну діру?

Досліджувана пара чорних дір знаходиться у центрі галактики OJ 287 на відстані п'яти мільярдів світлових років від Землі. Ця галактика належить до особливого типу, який називають блазаром — це галактики, в яких надмасивна чорна діра в центрі викидає струмені газу й плазми майже точно в напрямку Землі, що призводить до спалахів високоенергетичного випромінювання. Цей конкретний блазар відомий вченим ще за фотознімками з 1887 року, які виявляли такі спалахи.

Спалахи у OJ 287 виникали кожні 12 років й тривали по 12 годин, через що детально дослідити його не вдавалося, а отже й пояснити походження цих спалахів. Тепер же, використовуючи моделювання за даними раніших спостережень, а також із новими даними від наземних обсерваторій й телескопа TESS, виявилося, що спалах виникає у взаємодії двох чорних дір.

За словами астрономів, він з'являється, коли одна з двох чорних дір перетинає диск з газу й пилу навколо іншої. Тоді на неї починає падати матеріал цього диска, що провокує появу спалаху. Дотепер жодних прямих спостережень за таким явищем не було, й науковці сподіваються використати отримані дані для вивчення процесів поглинання речовини чорними дірами та пов'язаного з цим випромінювання, що грає важливу роль у дослідженнях властивостей цих об'єктів.