Телескоп «Габбл» роздивився зорі у кулястому скупченні Мессьє 55

Космічний телескоп «Габбл» отримав світлину кулястого скупчення Мессьє 55, яке знаходиться на відстані 20 тисяч світлових років від нас. Телескопу вдалося розрізнити у ньому окремі зорі, що допоможе астрономам уточнити історію формування скупчення. Світлину NASA опублікувала на своєму сайті.

Ділянка Мессьє 55, досліджена телескопом. NASA, ESA, A. Sarajedini (Florida Atlantic University), and M. Libralato (STScI, ESA, JWST); Gladys Kober

Ділянка Мессьє 55, досліджена телескопом. NASA, ESA, A. Sarajedini (Florida Atlantic University), and M. Libralato (STScI, ESA, JWST); Gladys Kober

Що побачив «Габбл»?

Кулясті скупчення об'єднують в собі від десятків тисяч до мільйонів гравітаційно пов'язаних зірок, що надає їм правильну сферичну форму. Вони цікаві астрономам, адже зорі в таких скупченнях сформувалися приблизно в один час та мають подібний хімічний склад., тож за ними у вчених є можливість вивчати зоряну еволюцію. Втім, спостерігати окремі зорі у кулястих скупченнях складно через їхню щільність.

«Габбл» став першим телескопом, якому вдалося розрізнити у кулястому скупченні дуже тьмяних білих карликів. Тепер же телескоп націлився на кулясте скупчення Мессьє 55, відкрите ще у 1752 році французьким астрономом Шарлем Мессьє.

Мессьє 55 знаходиться на відстані 20 тисяч світлових років від Сонця та містить приблизно 100 тисяч зірок, що вмістилися у діаметр близько 100 світлових років. «Габблу» вдалося охопити лише ділянку скупчення, однак на ній видно тисячі світил, які досліджуватимуть астрономи.

Раніше ми розповідали, як завдяки «Габблу» астрономи змогли постежити за охолодженням білого карлика у кулястому скупченні Мессьє 3. З'ясувалося, навіть попри те, що зірка вже припинила термоядерні реакції у своїх надрах, вона може продовжувати їх у своїй оболонці, відтягуючи свою смерть.

відкрите
усі об'єкти з каталогу вченого носять його прізвище у назві, дослідник виявив не лише зоряні скупчення, а і галактики, туманності та залишки наднових