Телескоп «Джеймс Вебб» виявив найметалічнішу екзопланету

Завдяки космічному телескопу «Джеймс Вебб» астрономи повідомили про відкриття найметалічнішої екзопланети HD 149026b. Планета-гігант, масою з Сатурн, на 66 відсотків складається з елементів, важчих за гелій, а металічність її атмосфери у 59-276 рази більша за сонячну. Своїми спостереженнями вчені поділилися у Nature.

Художнє зображення планети. NASA / JPL-Caltech

Художнє зображення планети. NASA / JPL-Caltech

Звідки у планет метали?

Вміст в атмосферах планет-гігантів елементів, важчих за водень та гелій (їхня металічність) грає важливу роль у тому, за яким сценарієм вони сформувалися. Як у Сонячній системі, так і на екзопланетах, астрономи спостерігають зворотну залежність між масою, об'ємною металічністю планет та вмістом важких елементів у їхніх атмосферах.

Однак, досі невідомо, як металічність атмосфери пов'язана з масою планети та її загальною металічністю, тому астрономи шукають більше прикладів багатих на важкі елементи планет, щоб уточнити їхні еволюційні моделі. Завдяки інфрачервоному телескопу «Джеймс Вебб» астрономам за США, Китаю, Швейцарії та Великобританії вдалося оцінити металічність екзопланети HD 149026b.

Що це за планета?

HD 149026b знаходиться на відстані близько 258 світлових років від нас та кожні 2,8 дня обертається навколо сонцеподібної зірки масою у 1,3 маси Сонця. Інструмент NIRCam «Джеймса Вебба» дозволив астрономам дослідити склад атмосфери HD 149026b, аналізуючи спектр її випромінювання. З'ясувалося, рівень металічності HD 149026b у 59-275 перевищує металічність Сонця, а також у кілька разів металічність Сатурна. За оцінками астрономів, близько 66 відсотків маси HD 149026b припадає на важкі елементи, що робить її найбагатшою на метали екзопланетою з відомих екзогігантів.

Раніше «Джеймс Вебб» оцінив вміст металів у галактиці з раннього Всесвіту. Попри те, що вона існувала всього через 1,7 мільярда років після Великого вибуху, вона виявилася незвично металічною, що вказує на ранню появу зореутворення.