Танення Гренландії принесе сильну спеку у прийдешнє літо в Європі

Посилене танення льодовикового щита Гренландії може призвести до особливо частих епізодів екстремальної спеки цього літа на півдні Європі. Такий висновок роблять вчені, які помітили, що десять найспекотніших і найсухіших літніх сезонів у Європі за 40 років ставалися після незвично інтенсивного танення гренландської криги. Про спостереження повідомляє New Scientist, стаття науковців опублікована у журналі Weather and Climate Dynamics.

Dylan Shaw / Unsplash

Dylan Shaw / Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як танення льоду призведе до спеки?

Науковці Національного центру океанографії Великої Британії зазначають, що їхній висновок про зв'язок періодів сильного танення Гренландії та потепління у Європі дуже надійний. За ним стоїть складний механізм. Так, тала вода з льодовиків утворює шар прісної води в океані, який поширюється на південь Північної Атлантики. Оскільки він погано змішується з теплішою і солонішою водою знизу, то взимку поверхня океану там стає холоднішою, ніж зазвичай. Цей чіткіший градієнт посилює Північноатлантичну течію, поширюючи теплу воду ще далі на північ, ніж зазвичай. Також від температурного градієнта у Європі посилюються сухі й спекотні періоди влітку.

Зважаючи на характер танення криги Гренландії у 2023 році, науковці очікують особливо спекотне й сухе літо на півдні Європи цьогоріч. Однак у 2025 і наступних роках спека може бути ще сильнішою та зачепити й північну Європу, міркують автори.

  • Те, що Гренландія тане, давно не є новиною. Однак лише нещодавно з'ясувалося, що масштаби танення недооцінили, не врахувавши приблизно 20 відсотків втрати криги.