Танення Антарктиди підніме рівень моря вище за попередні оцінки

Американські науковці провели перерахунки наслідків танення антарктичного льоду на підвищення глобального рівня моря. Їхні результати вказують на недооцінення в попередніх роботах ефекту витіснення води внаслідок танення Західно-Антарктичного льодовикового щита, яке призведе до підняття рівня моря на додатковий метр протягом наступного тисячоліття. Робота детально висвітлена в журналі Science Advances.

Matt Palmer / Unsplash

Matt Palmer / Unsplash

Чому це важливо знати?

Деякі точки нашої планети глобальне потепління, здається, не торкнулося, але особливо помітний його вплив у суворих холодних регіонах, як-от Гренландії, Арктиці та Антарктиді. Остання покрита велетенським, найбільшим льодовиковим щитом на Землі, що має площу близько 14 мільйонів квадратних кілометрів. Але ця маса криги, як і льодовики по всій планеті, прискорено тануть протягом останніх десятиліть. Все це призводить до того, що рівень океанів та морів зростає, створюючи серйозну небезпеку для значної частини людства через затоплення великих площ суші. Одне з нещодавніх досліджень показало, що підняття рівня моря в прибережних регіонах відбувається в три-чотири рази швидше, ніж це очікувалося. А в новій роботі геологи з Гарвардського університету пояснюють, як дійшли до висновку, що танення лише частини Антарктиди, Західно-Антарктичного льодовикового щита, призведе до підвищення рівня моря на додатковий, раніше не врахований метр.

У чому суть нової роботи?

Раніше науковці встановили, що танення Західно-Антарктичного льодовикового щита підніме загальний рівень моря орієнтовно на 3,26 метра. Коли гарвардські вчені взялися за перерахунок наслідків танення криги, то виявили, що недооцінили ефект механізму витіснення води. Він полягає у наступному. Величезна вага кількакілометрового льоду тисне корінну породу, яка його утримує і зараз знаходиться нижче рівня моря. Але разом із таненням криги внаслідок зміни клімату основа під льодом підіймається та викидає талу воду навколо неї теж в океан.

Про це явище витіснення води відомо вже тривалий час, однак результати попередніх дослідів зводилися до того, що його внесок у підвищення рівня моря незначний. Нові ж розрахунки та моделювання вказують, що завдяки мантії з низькою в'язкістю під льодовиковим щитом Антарктиди, основа підійматиметься швидше тому набагато швидше вивільнятиме воду за початкові оцінки. Наступне цьому витіснення може відповідати за 30 відсотків додаткової води в наступні тисячу років, які піднімуть світовий рівень моря ще на один метр. Тобто до наступного тисячоліття рівень моря може зрости на від трьох до чотирьох метрів. А в короткостроковій перспективі: збільшення рівня моря до кінця цього століття очікується на 18 відсотків більшим за попередні оцінки.

Що це означає?

На думку науковців, їхні результати дають привід вважати, що варто перерахувати усі раніше опубліковані прогнози підняття рівня моря внаслідок танення Західно-Антарктичного льодовикового щита, оскільки вони не враховували важливий внесок механізму витіснення. Вони сподіваються, що наступні дослідження більше фокусуватимуться на ефекті витіснення води та факті існування мантії низької в'язкості під Антарктидою.

Разом із тим дослідження вказує на негайну необхідність зменшити викиди парникових газів, щоб спинити темпи потепління. Як відбувається це потепління, чому та як можна йому протидіяти, читайте в нашому матеріалі «Глобальне потепління — не міф?»