Світло випарувало воду без нагрівання

Фізики виявили, що світло може напряму провокувати випаровування рідини ще до того, як вона нагріється. Новий шлях випаровування вчені помітили на зволоженому гідрогелі, але вважають, що схожий процес може відбуватися й у природі, тому його слід враховувати у кліматичних моделях. Про це розповів Массачусетський технологічний інститут, а стаття вчених опублікована у Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America.

Білий конденсат, що з'являється на склі, — випаровування води з гідрогелю під впливом зеленого світла. Yaodong Tu et al. / PNAS, 2023

Білий конденсат, що з'являється на склі, — випаровування води з гідрогелю під впливом зеленого світла. Yaodong Tu et al. / PNAS, 2023

Що вивчали вчені?

Чи не найбільш поширеним явищем природи, що знаходить своє використання як у кліматичних, так і у хімічних дослідженнях, є випаровування води під дією сонячного світла. Сонце нагріває рідину, через що молекули у ній розривають зв'язки та переходять у газоподібний стан. Утім, експерименти виявили, що у пористих матеріалах, як-от гідрогелі, рідина випаровується швидше, ніж можна було б пояснити кількістю теплової енергії. Механізм цього явища досі лишався незрозумілим, але наблизитися до відповіді вдалося дослідникам Массачусетського технологічного інституту.

Що виявили?

Ідея вчених полягала у тому, що за певних умов між світлом і водою відбувається фотомолекулярна взаємодія: фотони видимого світла вибивають молекули води з поверхні. Щоб перевірити це, дослідники підготували зразок наповненого водою гідрогелю та опромінювали його світлом на різних довжинах хвиль, у тому числі і тих, що не призводили до нагрівання. Так, відстежуючи масу гідрогелю і його температуру, науковці виявили, що попри відсутність надмірного тепла, вода випаровувалася.

На думку вчених, випаровування відбувалося завдяки тому, що через свою структуру гідрогель з водою починає краще поглинати світло, що дозволяє фотонам впливати на рідину. Процес випаровування відбувається лише на межі розділу рідини з повітрям, і як вважають науковці, може впливати не лише на гідрогелі, а і на морські поверхні. Тому цей ефект слід враховувати у моделях клімату Землі.

  • Ефекти випаровування води фізики також використали, щоб нарізати її лазером. Випаровуючи лазером воду з гідрофобними частинками, вчені змусили її утворити різноманітні візерунки.

Оновлено об 11:55: ми доповнили новину і розписали детальніше про фотомолекулярну взаємодію, через яку світло сприяє випаровуванню