Сувора космічна погода порушила нічну міграцію птахів

Спалахи і викиди корональної маси на Сонці, які дістаються Землі, виявилися здатними порушувати нічну міграцію птахів. Оскільки птахи орієнтуються за магнітним полем, його збурення через сонячну активність збиває їх з курсу. Через це, підрахували науковці, на 9-17 відсотків скорочується кількість птахів, які мігрують, а також збільшується кількість тих, що відбилися від зграї. Про це розповідає видання Space.com з посиланням на статтю вчених у Proceedings of the National Academy of Sciences.

Grant Faint 

Grant Faint

Як вивчали вплив космічної погоди на птахів?

Птахи можуть відчувати земне магнітне поле та орієнтуватися за ним, особливо під час довгих міграцій. Це явище вчені називають магніторецепцією, але досі нема точних даних про те, чи може на неї впливати космічна погода — явища в атмосфері та магнітосфері Землі, пов'язані з активністю Сонця. Зокрема, вважають дослідники, спровоковані потраплянням у магнітосферу сонячних частинок геомагнітні бурі можуть порушувати міграцію птахів. Перевірити це взялися біологи Мічиганського університету спільно з колегами та проаналізували дані за 23 роки з 37 американських радіолокаційних станцій, які знаходяться на шляху одного з найбільших у США пташиних міграційних коридорів.

Що показало дослідження?

Науковці визначили, що найбільше на птахів впливали потужні геомагнітні бурі, під час яких локальна напруженість магнітного поля була на 500 нанотесла більшою за звичайні значення. Такі події відбувалися нечасто, всього 81 раз весною та 50 разів восени за 23 роки, однак призводили до зменшення кількості мігруючих птахів. Крім того, науковці вважають, що найбільш вразливими до космічної погоди будуть птахи, які мігрують восени, коли молоді птахи мігрують вперше. Вчені сподіваються, що їхнє дослідження допоможе детальніше вивчати не лише магніторецепцію у тварин, а і розширити оцінки впливу на Землю космічної погоди.

  • Як виявило нещодавнє дослідження, птахи можуть «бачити» магнітне поле завдяки світлочутливому білку у сітківці. Сигнали від нього обробляються мозком птахів у тій же частині, що і візуальні.