Стовбурові клітини допомогли загоїти серцеві рани свиней

Сингапурські науковці показали на свинях, що стовбурові клітини-попередники серця можуть посприяти відновленню після інфаркту міокарда. Кращі за попередні результати вдалося отримати завдяки вдосконаленню технології, вирощуючи клітини у присутності білка ламініну, яким збагачене природне середовище серцевих м'язових клітин. Відповідну статтю опублікували у журналі npj Regenerative Medicine.

Shutterstock

Shutterstock

Як випробовували стовбурові клітини?

Раніше досліди на тваринах вже вказували на потенціал клітинної терапії до відновлення серцевих пошкоджень, які стаються через інфаркт міокарда. Але на шляху до цієї можливості ще багато перешкод, зокрема із побічними проявами лікування у вигляді шлуночкової аритмії та тахікардії. Але вченим з Національного університету Сингапуру вдалося покращити ефективність завдяки вдалому підбору стовбурових клітин та середовища для їх зростання. На відміну від багатьох попередніх досліджень, вчені використали не незрілі кардіоміоцити, які вже здатні скорочуватися, а 200 мільйонів клітин-попередників, які здатні утворювати різні клітини серця. При цьому їх вирощували протягом 11 днів у поживному середовищі, наповненому білком ламініном, яким природно збагачене середовище клітин у м'язах. Метод випробували, ввівши клітини у пошкоджене інфарктом серце 10 свиней.

Що стало зі свиньми?

За тваринами спостерігали протягом 12 тижнів після інфаркту і помітили, що у тих, які отримали лікування стовбуровими клітинами, значно кращі показники роботи серця, ніж у контрольних. Серед іншого, у цих тварин не відмітили явного потовщення стінки шлуночка, але виявили суттєве зменшення розмірів рубця. У п'ятьох тварин вчені все ж зареєстрували тахікардію, але в чотирьох вона самостійно минула. У жодної свині не розвинулося інших патологій, зокрема пухлин, як це іноді буває при використанні стовбурових клітин. Наступні досліди допоможуть уточнити безпечність підходу у лікуванні наслідків інфаркту у людей.