Стать донора крові не вплинула на виживання пацієнтів

Канадські дослідники не виявили зв'язку між статтю донора крові та смертністю пацієнтів, навіть якщо стать донора й реципієнта відрізняється. Про це вчені повідомили у статті The New England Journal of Medicine.

Michaël Chassé et al. / The New England Journal of Medicine, 2023

Michaël Chassé et al. / The New England Journal of Medicine, 2023

Чому стать донора взагалі розглядали проблемою?

Кілька досліджень останніх років вказували, що відмінність у статі донора та реципієнтів крові може впливати на здоров'я й смертність останніх. Імовірною причиною цього розглядали статеві відмінності у здатності еритроцитів переносити кисень, деформуватися чи схильності до розчинення, однак результати реальних спостережень щодо ролі статі неоднозначні. Тому вчені з Університету Оттави з канадськими колегами взялися дослідити це питання. Вони у середньому 11 місяців спостерігали за 8 719 пацієнтами, яким перелили кров від чоловіків або жінок, щоб з'ясувати, чи залежить від статі донора їхня виживаність.

Що стало з пацієнтами?

За час спостереження у групі, де донором була жінка, помер 1 141 пацієнт. Тоді як у групі, де донором виступив чоловік, померло 1 712 пацієнтів. Розрахунки показали, що різниця статистично не суттєва, причому як у групах, де пацієнтами були жінки, так і в групах пацієнтів-чоловіків. Тож смертність виявилася не залежною від статі донора крові.

Окрім людської крові, зараз активно використовують та розробляють її замінники. Для чого це потрібно і що це взагалі за замінники, ми розповідали у статті «Кров з молоком».