Старший вік матері може знижувати фертильність доньок

Старший вік народження жінкою доньки пов’язаний із меншою кількістю дітей, які ця донька зможе народити. До такого висновку дійшли шведські науковці, які проаналізували дані про народження, одруження та смерть семи тисяч нідерландських жінок, що жили у ХІХ столітті. Дослідження оприлюднили на сервері препринтів bioRxiv, тож воно ще не було рецензованим.

Як вік і фертильність жінок пов'язані?

Наш репродуктивний період, тобто коли ми здатні давати потомство, є обмеженим у часі. Але навіть протягом цього періоду спроможність народити життєздатних та здорових дітей дещо змінюється. Дослідження на тваринах продемонстрували, що не останню роль у здоров’ї потомства відіграє вік самок. Наприклад, народжені від старших матерів самки, в середньому мали менше потомства, але з гіршим здоров’ям. Можливу причину цього вбачають у накопиченні з віком мутацій у яйцеклітинах, кількість яких не зростає з початку народження. Деякі вчені вважають, що для людей властива така ж сама закономірність. Проте дослідити це доволі важко, оскільки сучасне життя, в якому жінки мають доступ до освіти, кар’єрного зростання та контрацепції, ускладнює визначення ролі віку жінки на середню кількість дітей та фертильність доньок. Утім, вчені з Лундського університету в Швеції спробували розібратися у цьому питанні.

Як вчені досліджували це?

Науковці зібрали інформацію про народження, одруження та смерть понад семи тисяч жінок, народжених у нідерландській провінції Зеландія протягом ХІХ століття. Загалом ці жінки народили приблизно 10 тисяч доньок між 1812 та 1874 роками, а до 1914 року стали бабусями трохи більш ніж 73 тисяч онуків.

Вчені помітили деяку закономірність: із кожним додатковим роком матері, коли вона народила дочку, кількість її онуків від доньок знижувалася в середньому на 0,3 відсотка. Хоча ефект здається малим, він статистично значущий.

Про що це говорить?

Жінки у ХІХ столітті не мали стільки свобод, як зараз. В основному, від них очікували раннього заміжжя та народження дітей, і більшість з них ці сподівання виправдували. Тому автори наукової роботи вважають доцільним використання даних про історичні популяції у дослідженні питання фертильності. Хоча вони зазначають, що поки що незрозуміло, чи тільки біологічний вік матері впливає на кількість дітей у її доньок. А крім того, у дослідженні не враховано вік батьків, хоча цей фактор теж впливає на здоров’я потомства.

Отже, вік матері справді може впливати на фертильність доньок, однак без додаткових досліджень не можна визначити, на скільки вагому роль він відіграє, і які чинники ще залишилися неосвітленими.