Старі зорі викриють другу найближчу до нас надмасивну чорну діру

Пара астрономів запропонувала спосіб підтвердити існування кандидата на другу за наближеністю до нас надмасивну чорну діру за допомогою старих зірок навколо неї. Кандидата масою у 3 мільйони сонячних знайшли у нашій сусідній карликовій галактиці Лев I. Галактика дуже бідна на газ, тож за його акрецією ідентифікувати чорну діру не вдасться. У своїй же статті, опублікованій у журналі The Astrophysical Journal Letters, вчені пропонують пошукати за акрецією зоряного вітру від старих зірок червоних гігантів. Зробити це зможуть космічний телескоп «Чандра» та наземні обсерваторії VLA та ALMA.

 Scott Anttila Anttler

Scott Anttila Anttler

Що це за чорна діра?

Минулого року аналіз динаміки світил у карликовій сфероїдальній галактиці Лев I викрив астрономам кандидата на надмасивну чорну діру масою у три мільйони сонячних. Відкриття подібного об'єкта в такій маленькій і старій галактиці як Лев I, що приблизно мільярд років тому припинила зореутворення та майже позбавлена газу, сильно вплине на моделі формування надмасивних чорних дір та зірок, що їх утворюють. Адже знайдений за 255 кілопарсеків кандидат є вдвічі масивнішим за стандартні співвідношення між масою чорної діри та властивостями зорі, яка в процесі еволюції могла її утворити.

Як її знайти?

І команда астрофізиків, Фабіо Пакуччі (Fabio Pacucci) та Абрахам Льоб (Abraham Loeb) з Гарвардського університету вирішила вирахувати можливість підтвердити існування надмасивної чорної діри у Лев I за електромагнітним випромінюванням.За підрахунками вчених, випромінювання від акреції чорною дірою зоряних вітрів з червоних гігантів, тобто світил, що вже проеволюціонували, буде достатньо для виявлення такого екзотичного об'єкта.

Виявити його допоможуть такі телескопи, як рентгенівська обсерваторія «Чандра», а також наземний комплекс Дуже великого телескопа (VLT) і Великий міліметровий радіотелескоп Атаками (ALMA).Пошук електромагнітних сигналів, що описали дослідники, на їхню думку, у галактиці Лев I увінчається успіхом, та стане новою віхою у пошуках та дослідженнях чорних дір, для спостереження за якими інших маркерів недостатньо.

Також раніше ми розповідали, як схожа на наше Сонце зірка допомогла знайти кандидата у найближчу до Землі чорну діру — масою у десять Сонць на відстані всього 1,5 тисячі світлових років від нас.

Чорні діри по сусідству

📸 Цього року астрономам вдалося отримати фото тіні чорної діри з центру нашого Чумацького Шляху — Стрільця А*

🤫 А у нашій сусідній галактиці Великій Магеллановій Хмарі знайшли кандидата в неактивну чорну діру. Вона поїдає сусідню зорю, але не так активно, щоб її можна було за цим застати

🦄 Також кандидата у найближчу до нас (та ще і рекордно маленьку) чорну діру відшукали

у сузір'ї Єдиноріг. Її масу оцінили всього у три сонячних