Сполука з бактерій кишківника захистила шкіру мишей від висвітлення через вітиліго

Сполука з бактерій кишківника захистила шкіру мишей від втрати кольору через вітиліго — автоімунну хворобу, яка уражає пігментовані клітини шкіри та висвітлює деякі її ділянки. Раніше цю хворобу лікували мазями зі стероїдними гормонами, які зменшують запалення, але вони мають побічні ефекти, такі як рубці на шкірі чи навіть її атрофія. Водночас сполуки з бактерій кишківника є безпечними, адже в нормі зустрічаються в організмі, а науковці в майбутньому сподіваються доставляти їх в організм людей за допомогою мазей або таблеток. Дослідження опублікували в журналі Journal of Investigative Dermatology.

Прояви вітиліго в людей. Loris Boulinguez / Unsplash

Прояви вітиліго в людей. Loris Boulinguez / Unsplash

Чому обрали саме сполуку з бактерій?

Оскільки на шкірі людей з вітиліго вже виявляли нестачу корисних бактерій і надмірну кількість потенційно патогенних, науковці вирішили використати пробіотичну бактерію Bacillus subtilis. Хоча вона й походить з кишківника, але виробляє сильну протизапальну сполуку екзополісахарид. Цю сполуку науковці вводили за допомогою уколів мишам, у яких був стан, подібний на людське вітиліго.

Миші, яким вводили екзополісахарид (зліва), та контрольна група (справа). Верхній рядок показує мишей з черевного, а нижній — зі спинного боку. Touni et al. / Journal of Investigative Dermatology, 2025

Миші, яким вводили екзополісахарид (зліва), та контрольна група (справа). Верхній рядок показує мишей з черевного, а нижній — зі спинного боку. Touni et al. / Journal of Investigative Dermatology, 2025

Після 18 тижнів лікування втрата пігментації в мишей, яких лікували таким чином, була на 74 відсотки нижчою за контрольну групу, якій не вводили нічого. Крім того, у мишей нормалізувалася імунна відповідь у шкірі: зменшилася кількість цитотоксичних Т-лімфоцитів, які руйнують пігментовані клітини шкіри, та зросла кількість регуляторних Т-лімфоцитів, які запобігають запаленню. У майбутньому науковці планують з’ясувати, наскільки безпечним й ефективним буде препарат для людей.

  • Бактерії на шкірі можуть не лише бути пов’язаними з вітиліго, але й захищати від укусів комарів. Це довели науковці, які модифікували бактерії на шкірі мишей і домоглися того, що цих мишей рідше кусали комарі.