Специфічні клітини легень полегшили дихання яків на значних висотах

Китайські вчені виявили за допомогою генетичного дослідження новий тип клітин у легенях яків. Вони припускають, що ці клітини забезпечують оптимальну щільність та еластичність кровоносних судин легень тварин в умовах життя у високогір'ї. Дослідження опубліковане в журналі Nature Communications.

Домашній як. Dave Pape / Wikimedia Commons

Домашній як. Dave Pape / Wikimedia Commons

👋 Підпишіться на нас у Instagram, Facebook, Twitter, Telegram або Viber!


Як яки живуть у горах?

Батьківщиною яків — диких (Bos mutus) і домашніх (Bos grunniens) — є високогір'я Тибету. Їм комфортно проживати на висоті три-шість тисяч метрів над рівнем моря, всупереч тому, що там холодно і організму важче отримувати кисень. Це забезпечується низкою анатомічних і генетичних пристосувань, зокрема більшими легенями й серцем, щільною мережею кровоносних судин у легенях, а також збільшенням кількості еритроцитів і гемоглобіну. Утім, нове дослідження вчених Китайської академії наук виявило ще одну адаптацію — раніше невідомий тип клітин у легенях, які, імовірно, полегшують дихання на високогір'ї.

Як знайшли нові клітини?

Щоб зрозуміти, завдяки чому якам легко жити в екстремальних для інших тварин умовах, науковці використали декілька підходів. Вони порівняли послідовність ДНК яків із їхніми близькими парнокопитними родичами, які не мають пристосувань до значної висоти. Окрім цього, побудували атлас клітин легенів цих тварин, виділивши їхні особливості й відмінності.

Так дослідники виявили групу клітин у легенях яків, які вирізнялися експресією кількох генів. Проаналізувавши можливі функції цих генів, автори припускають, що нововиявлені клітини роблять кровоносні судини яків товстішими, але водночас еластичнішими. Це може полегшувати дихання на значних висотах, де парціальний тиск кисню у повітрі знижений, йдеться у дослідженні.