Спалах білого карлика надновою вперше зафіксували у радіодіапазоні

Астрономам вперше вдалося виявити радіовипромінювання від спалаху наднової типу Ia. Сигнал, що отримав назву SN 2020eyj, імовірно походить від події колапсу білого карлика, який забрав на себе забагато матеріалу зорі-компаньйона. У радіодіапазоні його змусила спалахнути взаємодія з міжзоряним середовищем. Висновками свого дослідження астрономи поділилися у Nature.

Ілюстрація, як білий карлик забирає матеріал у сусідньої зорі червоного гіганта. NASA / JPL-Caltech

Ілюстрація, як білий карлик забирає матеріал у сусідньої зорі червоного гіганта. NASA / JPL-Caltech

Що таке наднові типу Ia?

Спалахами наднових типу Ia називають термоядерний вибух білих карликів — зір на останній стадії еволюції. Його спричиняє взаємодія світила із сусідньою зорею, від якої воно забирає (акреціює) на себе матеріал. У певний момент маса білого карлика перевищує межу Чандрасекара, що і веде до колапсу. Точно з'ясувати, яка саме система зір спричинила спалах, наприклад, пара білих карликів чи білий карлик з маломасивним червоним гігантом, можна за допомогою радіовипромінювання.

Вважається, що спостереження наднових типу Іа у радіодіапазоні може вказати на масу та склад зоряного компаньйона, що був у парі з білим карликом, а також на навколишнє середовище системи. Вперше виявити радіовипромінювання від спалаху наднової типу Іа вдалося астрономам з Стокгольмського університету спільно з американськими колегами за допомогою мережі радіоінтерферометрів MERLIN.

Про що сказав радіоспалах?

Вперше подію спалаху наднової типу Іа SN 2020eyj спостерігали за допомогою оптичних систем спостереження ZTF і ATLAS, а також космічних телескопів NEOWISE i Swift, що працюють в інфрачервоному та рентгенівському діапазоні. З їхньою допомогою вдалося уточнити, що спалах відбувся на відстані 280 мільйонів світлових років від нас у тьмяній компактній галактиці SDSS J111147.15+292305.9.

Астрономам вдалося виявити радіосинхротронне випромінювання від спалаху, спричинене взаємодією зоряної речовини у процесі колапсу із міжзоряним середовищем. За характеристиками сигналу вчені змогли змоделювати, що наднову спричинило руйнування білого карлика внаслідок поглинання речовини гелієвої зорі-компаньйонки масою як 1-2 Сонця.

Раніше ми розповідали, як речовині зі спалаху наднової типу Іа, який відбувся за межами Сонячної системи, вдалося потрапити на Землю. Сліди наднової вберіг метеорит Гіпатія, який знайшли у 1996 році в Лівійській пустелі в Єгипті.